Eesti maksukeskkond maailmas 30. kohal

Ehkki Eesti ettevõtete maksukoormus mullu vähesel määral kasvas, tõusime tänu e-maksuameti edasisele arendamisele  riigi maksukeskkonna ettevõtjasõbralikkuse edetabelis kaheksa koha võrra, selgus Maailmapanga ja PwC uuringust.

Maailmapanga ja PwC 183 riigi maksukeskkondade võrdleva uuringu Paying Taxes 2011 alusel tõusis Eesti aastaga kaheksa koha võrra 38ndalt 30ndale kohale.

Eesti maksusüsteem on lihtsuselt ja ettevõtjasõbralikkuselt maailmas 30. ja Euroopa Liidus 6. kohal Iirimaa, Taani, Luksemburgi, Suurbritannia ja Hollandi järel. Maailma lihtsaima maksusüsteemiga riigid on Maldiivid, Katar ja Hongkong ning kõige raskem on ettevõtjatel makse maksta Valgevenes, Kesk-Aafrika Vabariigis ja Ukrainas.

Maksukeskkonna ettevõtjasõbralikkuse edetabelit mõjutavad nii maksukoormus, maksusüsteemi lihtsus kui maksudeklaratsioonide täitmiseks vajalik aeg.

Maksukoormuse osas langes Eesti võrreldes eelmise aastaga 131. kohalt 134.-ndaks (Euroopa Liidu 27 liikmesriigi seas on Eesti 19.-s), kuid kõrged kohad maksusüsteemi lihtsuse ja maksudeklaratsioonide täitmisele kuluva aja edetabelites tõstsid Eesti üldkokkuvõttes 8 koha võrra kõrgemale.

Madala koha maksukoormuse edetabelis põhjustasid eelkõige kõrged tööjõumaksud ning tõusu maksusüsteemi lihtsuse pingeridades e-maksuameti edasine ettevõtjasõbralikumaks muutmine, eelkõige ettemaksukonto kasutuselevõtmine.

Uuring näitab, et 40 riiki viis mullu läbi olulise maksureformi: peamiselt lihtsustati maksusüsteemi ja/või maksude tasumist, sageli e-deklareerimise võimaldamise kaudu. Majanduskriis sundis mitmeid, eeskätt madala maksukoormusega väikeriike (Luksemburg, Iirimaa, Läti) ettevõtete maksukoormust suurendama, teised, pigem kõrge ettevõtete maksukoormusega riigid (Saksamaa, Soome, Ungari) jällegi vähendasid maksukoormust märgatavalt.

Rõhutada tuleb, et uuringu metoodika põhines ühesuguse hüpoteetilise ettevõtte asetamisel eri riikide seadusandlikku keskkonda – mõne teistsuguse ettevõtte puhul võiks tulemus olla oluliselt erinev.

Vaadeldav firma oli 60 töötajaga tootmisettevõte, mille müügikäive on 1050 korda suurem riigi keskmisest aastapalgast, kasumimarginaal 20% ning mis maksab iga-aastaselt dividendidena välja 50% teenitud kasumist .

Edetabeli koostamisel võrreldi muuhulgas omavahel eelkirjeldatud ettevõttele aastas maksude deklareerimisele ja maksmisele kuluvat aega (Eestis 81 tundi, Luksemburgis 59, Bulgaarias 616 ja Brasiilias 2600 tundi) ning maksukoormust (Eestis 49,6% aastakasumist; Luksemburgis 21,1%, Lätis 38,5%, Soomes 44,6%, Itaalias 68,6%).

Uuringuga saab tutvuda SIIN.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad:

Palgakalkulaator

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

NORDWOOD otsib RAAMATUPIDAJAT

NORDWOOD

25. september 2017

Uudised