Eesti maksukeskkond maailmas 30. kohal

Ehkki Eesti ettevõtete maksukoormus mullu vähesel määral kasvas, tõusime tänu e-maksuameti edasisele arendamisele  riigi maksukeskkonna ettevõtjasõbralikkuse edetabelis kaheksa koha võrra, selgus Maailmapanga ja PwC uuringust.

Maailmapanga ja PwC 183 riigi maksukeskkondade võrdleva uuringu Paying Taxes 2011 alusel tõusis Eesti aastaga kaheksa koha võrra 38ndalt 30ndale kohale.

Eesti maksusüsteem on lihtsuselt ja ettevõtjasõbralikkuselt maailmas 30. ja Euroopa Liidus 6. kohal Iirimaa, Taani, Luksemburgi, Suurbritannia ja Hollandi järel. Maailma lihtsaima maksusüsteemiga riigid on Maldiivid, Katar ja Hongkong ning kõige raskem on ettevõtjatel makse maksta Valgevenes, Kesk-Aafrika Vabariigis ja Ukrainas.

Maksukeskkonna ettevõtjasõbralikkuse edetabelit mõjutavad nii maksukoormus, maksusüsteemi lihtsus kui maksudeklaratsioonide täitmiseks vajalik aeg.

Maksukoormuse osas langes Eesti võrreldes eelmise aastaga 131. kohalt 134.-ndaks (Euroopa Liidu 27 liikmesriigi seas on Eesti 19.-s), kuid kõrged kohad maksusüsteemi lihtsuse ja maksudeklaratsioonide täitmisele kuluva aja edetabelites tõstsid Eesti üldkokkuvõttes 8 koha võrra kõrgemale.

Madala koha maksukoormuse edetabelis põhjustasid eelkõige kõrged tööjõumaksud ning tõusu maksusüsteemi lihtsuse pingeridades e-maksuameti edasine ettevõtjasõbralikumaks muutmine, eelkõige ettemaksukonto kasutuselevõtmine.

Uuring näitab, et 40 riiki viis mullu läbi olulise maksureformi: peamiselt lihtsustati maksusüsteemi ja/või maksude tasumist, sageli e-deklareerimise võimaldamise kaudu. Majanduskriis sundis mitmeid, eeskätt madala maksukoormusega väikeriike (Luksemburg, Iirimaa, Läti) ettevõtete maksukoormust suurendama, teised, pigem kõrge ettevõtete maksukoormusega riigid (Saksamaa, Soome, Ungari) jällegi vähendasid maksukoormust märgatavalt.

Rõhutada tuleb, et uuringu metoodika põhines ühesuguse hüpoteetilise ettevõtte asetamisel eri riikide seadusandlikku keskkonda – mõne teistsuguse ettevõtte puhul võiks tulemus olla oluliselt erinev.

Vaadeldav firma oli 60 töötajaga tootmisettevõte, mille müügikäive on 1050 korda suurem riigi keskmisest aastapalgast, kasumimarginaal 20% ning mis maksab iga-aastaselt dividendidena välja 50% teenitud kasumist .

Edetabeli koostamisel võrreldi muuhulgas omavahel eelkirjeldatud ettevõttele aastas maksude deklareerimisele ja maksmisele kuluvat aega (Eestis 81 tundi, Luksemburgis 59, Bulgaarias 616 ja Brasiilias 2600 tundi) ning maksukoormust (Eestis 49,6% aastakasumist; Luksemburgis 21,1%, Lätis 38,5%, Soomes 44,6%, Itaalias 68,6%).

Uuringuga saab tutvuda SIIN.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

STORA ENSO PACKAGING AS otsib RAAMATUPIDAJAT ja VANEMRAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

13. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad