Kuidas arvestada puhkust?

Lugejate küsimustele puhkuse arvestamise kohta vastas Äripäeva käsiraamatute foorumis advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN.

Küsimus: Töötasin eelmises töökohas 14.06 kuni 19.10.2010. Tööandja arvestas hüvitatava puhkuse suuruseks 4 kuud.
Seadusest saan aru, et puhkuse arvestus on kalendriaasta põhine. St, et kui lähed tööle enne 15 kuupäeva, siis läheb arvesse see kuu terve kuuna, kui hiljem, siis see kuu arvesse ei lähe. Samal põhimõttel arvestati minu puhkusekompensatsiooni ka eelmises töökohas. Seal ma juuni eest kompensatsiooni ei saanud, kuna viimane tööpäev oli 11.06.
Praeguse tööandja arvestuse kohaselt läheb mul ju 1 kuu kaduma, sest uues kohas 20.10 tööle asudes oktoober täiskuu arvestusse ei lähe. Kuidas on õige?

Vastus: Seadus ei anna Teie küsimusele ühest vastust. Samas meie hinnangul võiks lähtuda kahes sättest.

Esiteks TLS § 68 lg 4, mis räägib puhkuse andmisest tööle asumise kalendriaastal, näeb ette puhkuse andmise võrdeliselt töötatud ajaga.

Teiseks ka keskmise tasu arvutamise korra (Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määrus nr 91) p 5, mis otseselt käsitleb kasutamata puhkuse hüvitamist, räägib töötatud kuudest.

Oleme seisukohal, et neid sätteid tuleks pigem tõlgendada nii, et Teie juhtumil arvutatakse puhkus ikkagi Teie tööle asumise päevast kuni iga järgmise kuu sama ajani enne kalendriaasta lõppu. Seega nõustume pigem Teie tööandjaga, kes on arvestanud hüvitatavaks kasutamata puhkuseks 4 kuud.


Küsimus: Kui töötaja on kasutanud ära oma puhkuse 28 päeva ja lisaks on ta aasta jooksul summaarselt kasutanud poolte kokkuleppel 20 kalendripäeva tasustamata puhkust, siis kas tal on 2011. aastal õigus saada 28 päeva puhkust või jääb ainult 26 päeva? Kui töötaja leping antakse seoses allüksuse müügiga üle uuele tööandjale, omab sellel juhul rolli?

Vastus: Töötajal on õigus saada iga kalendriaasta eest 28 päeva puhkust. Kui töötajale antakse mõnel aastal poolte kokkuleppel lisaks ka tasustamata puhkust, siis see ei mõjuta põhipuhkuse õigust. Seega on töötajal õigus ka 2011. aastal saada 28 päeva puhkust.

Ettevõtte ülemineku korras töölepingute üleminek ei mõjuta töötajate puhkuse arvestust, s.t samasugune puhkuse õigus säilib ka peale töölepingu üleminekut.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad