Kuidas arvestada puhkust?

Lugejate küsimustele puhkuse arvestamise kohta vastas Äripäeva käsiraamatute foorumis advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN.

Küsimus: Töötasin eelmises töökohas 14.06 kuni 19.10.2010. Tööandja arvestas hüvitatava puhkuse suuruseks 4 kuud.
Seadusest saan aru, et puhkuse arvestus on kalendriaasta põhine. St, et kui lähed tööle enne 15 kuupäeva, siis läheb arvesse see kuu terve kuuna, kui hiljem, siis see kuu arvesse ei lähe. Samal põhimõttel arvestati minu puhkusekompensatsiooni ka eelmises töökohas. Seal ma juuni eest kompensatsiooni ei saanud, kuna viimane tööpäev oli 11.06.
Praeguse tööandja arvestuse kohaselt läheb mul ju 1 kuu kaduma, sest uues kohas 20.10 tööle asudes oktoober täiskuu arvestusse ei lähe. Kuidas on õige?

Vastus: Seadus ei anna Teie küsimusele ühest vastust. Samas meie hinnangul võiks lähtuda kahes sättest.

Esiteks TLS § 68 lg 4, mis räägib puhkuse andmisest tööle asumise kalendriaastal, näeb ette puhkuse andmise võrdeliselt töötatud ajaga.

Teiseks ka keskmise tasu arvutamise korra (Vabariigi Valitsuse 11.06.2009 määrus nr 91) p 5, mis otseselt käsitleb kasutamata puhkuse hüvitamist, räägib töötatud kuudest.

Oleme seisukohal, et neid sätteid tuleks pigem tõlgendada nii, et Teie juhtumil arvutatakse puhkus ikkagi Teie tööle asumise päevast kuni iga järgmise kuu sama ajani enne kalendriaasta lõppu. Seega nõustume pigem Teie tööandjaga, kes on arvestanud hüvitatavaks kasutamata puhkuseks 4 kuud.


Küsimus: Kui töötaja on kasutanud ära oma puhkuse 28 päeva ja lisaks on ta aasta jooksul summaarselt kasutanud poolte kokkuleppel 20 kalendripäeva tasustamata puhkust, siis kas tal on 2011. aastal õigus saada 28 päeva puhkust või jääb ainult 26 päeva? Kui töötaja leping antakse seoses allüksuse müügiga üle uuele tööandjale, omab sellel juhul rolli?

Vastus: Töötajal on õigus saada iga kalendriaasta eest 28 päeva puhkust. Kui töötajale antakse mõnel aastal poolte kokkuleppel lisaks ka tasustamata puhkust, siis see ei mõjuta põhipuhkuse õigust. Seega on töötajal õigus ka 2011. aastal saada 28 päeva puhkust.

Ettevõtte ülemineku korras töölepingute üleminek ei mõjuta töötajate puhkuse arvestust, s.t samasugune puhkuse õigus säilib ka peale töölepingu üleminekut.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad