Kohus saab vähendada ebamõistlikult kõrget leppetrahvi

Kui olete sõlminud äärmiselt kahjuliku ja ebamõistliku leppetrahvi- või viivisekokkuleppe, on seda kohtu kaudu võimalik vähendada – tõendada tuleb kokkuleppe ebamõistlikkus või selle vastuolu hea usu põhimõttega, kirjutab advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat Britta Oltjer Äripäeva käsiraamatute nõuanderubriigis.

Sõiduauto tasuta kasutamise lepingust tuleneb, et kui kasutaja ei ole tagastanud sõidukit kasutusse andjale lepingus märgitud ajal ja kohas, kohustub kasutaja tasuma kasutusse andjale leppetrahvi 10 000 krooni iga sõiduki tagastamisega viivitatud päeva eest. Töövõtuleping näeb ette: kui tellija viivitab töö eest tasumisega, on tal kohustus tasuda töövõtjale viiviseid 5% viivitatud summalt päevas iga tasumisega viivitatud päeva eest.

Need näited on lepingust tulenevatest leppetrahvi- ja viivisekokkulepetest. Kas need kokkulepped on kohustatud poolele tingimusteta siduvad? Mitte alati. Kohtul on õigus kohustatud poole taotlusel vähendada ebamõistlikult kõrget leppetrahvi või viivist.

Harju Maakohus on ühes laenulepingu vaidluses leidnud, et viivisenõuet tuleb vähendada, sest kostjal on panga ees suured laenukohustused ning tema pangaarvel on vaid 100 krooni. Kohus vähendas viivisenõuet 2880 kroonilt 2000 kroonile.

Pärnu Maakohus vähendas SMS-laenu saanud isiku viivist 4060 kroonilt 2030 kroonile. Kohus põhjendas, et lepingupoole majandusliku seisundi hindamine on viivisenõude vähendamise eelduseks. Kostja ja tema abikaasa olid töötud (sissetulekuallikaks vaid töötoetus) ning nende ülalpidamisel oli 2 alaealist last, seetõttu oli viivisenõude vähendamine põhjendatud.

Harju maakohtu menetluses olnud vaidluses taotles kostja viivise vähendamist raske puude ja mitme kroonilise haiguse tõttu. Kohus leidis aga, et kostja on oma vara võõrandamise eest saanud rahalisi tuluallikaid ning halvale tervislikule seisundile toetuv viivise vähendamise nõue on vastuolus hea usu põhimõttega. Kohus jättis kostja taotluse viivisenõude vähendamiseks rahuldamata.

Kui lepingupool on veenvalt tõendanud, et leppetrahv või viivis on tema jaoks ebamõistlikult koormav, on kohus vastavaid asjaolusid otsuse tegemisel ka arvestanud.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Britta Oltjer

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad