Kas töölepingut saab erakorraliselt lõpetada lapsehoolduspuhkuse ajal?

Küsimus: Töötaja (isa) kasvatab alla 3-aastast last. Laps on hetkel 2 aastane. Töötaja ütleb tööandjale ette 14 kalendripäeva, et soovib jääda lapsehoolduspuhkusele kuni lapse 3 aastaseks saamiseni. Ühtlasi annab ta teada, et ta on need kaks nädalat (etteütlemise aeg) haige. Juhul, kui töötaja ei too selle kahe nädala töölt eemaloleku aja kohta töövõimetuslehte, siis milline on tööandja õigus sellele töötajale leping üles ütelda? Lapsehoolduspuhkus sai töötaja avalduse kohaselt vormistatud ja Haigekassas vastav töösuhte peatumise märge tehtud.

Vastus: Töötaja lapsehoolduspuhkusel viibimine ei keela lõpetada tema töölepingut kohustuste rikkumise tõttu. Rikkumise korral võib lepingu lõpetada ka lapsehoolduspuhkuse ajal.

Samas on küsimus selles, kas töövõimetuslehe mitteesitamine on ikka sedavõrd tõsine rikkumine, et selle tõttu kohe tööleping lõpetada. Oleme pigem seisukohal, et sellisel juhul tuleks töötajale märku anda, et ta peab esitama töövõimetuslehe, ning hoiatada, et mitteesitamisega võivad kaasneda tõsisemad õiguslikud tagajärjed.

Kui soovite töölepingut lõpetada, tuleb arvestada, et alla 3aastast last kasvatava töötaja (sõltumata soost) töölepingu lõpetamisel eeldatakse, et põhjuseks on väikelapse kasvatamine. Seega peab ainuüksi tööandja tõendama, et tal oli seadusest tulenev alus töölepingu ülesütlemiseks, töötaja ei pea tõendama, et lepingu lõpetamine oli ebaseaduslik.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad