Osakapitali suurendamine mitterahalise sissemaksega

Küsimus: Ettevõtte osanikud on andnud OÜle laenu 100 000 krooni. Majandusaastal tekkis OÜl kahjum 100 000 krooni. Osakapital on 40 000 krooni. Omakapital kokku miinus 60 000 krooni. OÜ juhatus/osanikud teevad vastavasisulise otsuse mitterahaliseks sissemakseks 100 000 krooni käibelaenu arvelt. Sissemakse tehakse ülekursi arvele. Osakapitali suurendamise käigus osade arv, suurus, õigused ja kohustused ei muutu. Osakapitali suurendatakse 0 krooni võrra. Kas selline tehing on aktsepteeritav ja kas audiitorite hinnang mitterahalisele sissemaksele on kohustuslik?

Vastus: Kuna ülekurss on osa nimiväärtusest rohkem makstud summa, ei ole võimalik sissemakset teha ainult ülekursina, ilma osakapitali suurendamata. Osakapitali võib suurendada ka ainult väikseima nimiväärtuse ehk 100 krooni võrra ning kogu ülejäänud summa maksta sisse ülekursina.

Tasub arvesse võtta, et ülekursina sisse makstut ei saa hilisemalt osanikele maksuvabalt välja maksta, nagu näiteks osakapitali vähendamisel. Teine võimalus netovara probleemi lahendamiseks on osanike loobumine oma nõudest, kuid see tähendab samuti, et hilisema võimaliku kasumi korral on selle jaotamine maksustatav. Mitterahalise sissemakse hindamise kord peab olema põhikirjas.

Kui mitterahalise sissemakse väärtus ületab 40 000 krooni või kui kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist, on autiitori poolne kontroll kohustuslik: audiitor peab mitterahalise sissemakse väärtuse hindamist kontrollima (hindavaja esitama arvamuse selle kohta, kas sissemakse vastab äriseadustiku §-s 142 nimetatud nõuetele:

a) mitterahaliseks sissemakseks võib olla mis tahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus, millele on võimalik pöörata sissenõuet

b) mitterahaliseks sissemakseks ei või olla osaühingule osutatav teenus ega tehtav töö ega ka asutajate tegevus osaühingu asutamisel.

Audiitori arvamus peab sisaldama mitterahalise sissemakse kirjeldust ning selles tuleb märkida, millist meetodit kasutati mitterahalise sissemakse hindamisel ja kas mitterahalise sissemakse väärtus vastab mitterahalise sissemaksega tasutud osa nimiväärtusele ja ülekursile.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele audiitorbüroo  BDO Eesti AS

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad