Eesti Pank: inflatsioon kiireneb lähikuudel

Viimastel kuudel on inflatsiooni kiirenemise risk suurenenud, samas ei ole põhjust arvata, et inflatsioon järgnevatel aastatel jääks kiireks, teatas Eesti Pank.

Augustiga võrreldes oli kiire hinnatõusu taga toiduainete, jookide ja tubakatoodete kallinemine, mis põhjustasid ligi kaks kolmandikku hinnatõusust. Toiduainete hinnatõus oli septembris laiapõhjaline, kuigi suurima mõjuga olid üksikud kaubagrupid: tubakatooted, alkohoolsed joogid ja kohvi. Tubakatoodete kallinemine tulenes aktsiisimaksu määra tõstmise eel moodustatud varude ammendumisest.

September on tavapäraselt kodumaise põllumajandustoodangu turule jõudmise tõttu aiasaaduste odavnemise kuu. Käesolev aasta oli selles osas erandlik, sest puu- ja köögiviljad kallinesid vastavalt 1,4 ja 3 protsenti, ütles Eesti Panga rahapoliitika osakonna juhataja Ülo Kaasik.

Viimase kuu jooksul loodud hinnatõusu kuvandi tõttu on järgnevatel kuudel inflatsiooni kiirenemise risk suurenenud. Toiduainete kallinemise peamiseks teguriks on osaliselt kindlasti eksporditurud, sest hinnad on maailmaturul märkimisväärselt tõusnud, aga samas ei saa välistada ka juurdehindluste suurendamist kodumaise tootmisahela ja kaubanduse erinevates osades. Kodumaiste hinnasurvete tugevnemisest annab muuhulgas märku riiete ja jalatsite suur hinnahüpe, mis augustiga võrreldes ulatus 4,3 protsendini.

Kuigi lähikuudel on suurenenud inflatsiooni kiirenemise oht, ei ole põhjust arvata, et inflatsioon järgnevatel aastatel jääks kiireks, märkis Kaasik. Eesti Panga prognoosi kohaselt peaks inflatsiooni kasvutempo hakkama järgmise aasta esimeses pooles alanema ning jääma vaid mõnevõrra kiiremaks euroala keskmisest.

Statistikaameti andmetel tõusis tarbija ostukorvi maksumus septembris 0,8 protsenti ning hinnatõus aastatagusega võrreldes kiirenes 4 protsendini.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad