Uus välismaalaste seadus hakkas tänasest kehtima

Selle aasta 1. oktoobril jõustuv uus välismaalaste seadus sätestab välismaalaste Eestisse saabumise, Eestis ajutise viibimise, elamise ja töötamise uued alused ning vastutuse seadusega määratud kohustuste rikkumise eest.

Uus seadus välismaalastele endile ministeeriumi teatel olulisi muudatusi kaasa ei too. Välismaalaste jaoks jäävad menetlustoimingud ning senises seaduses toodud tingimused valdavas osas samaks. Peamised muudatused puudutavad eelkõige õppeasutuste ja tööandjate kohustusi ning piiriülest reisijate vedu.

„Senise välismaalaste seadusega võrreldes on uus regulatsioon põhjalikum ning selle selge ülesehitus ja sõnastus võimaldab nii asutustel kui välismaalastel vajalikku infot lihtsamalt üles leida,“ ütles siseminister Marko Pomerants.

Uue seaduse kohaselt võib tähtajalise elamisloa taotluse siseriiklikult Politsei- ja Piirivalveametile esitada välismaalane, kes viibib riigis seaduslikult (nt viisa alusel) ning taotleb elamisluba õppimiseks riiklikult tunnustatud õppekava alusel magistri- või doktoriõppes.

Piiriülesel reisijate veol on nii füüsilisest kui juriidilisest isikust vedajal uue seaduse kohaselt kohustus kontrollida enne välismaalase transpordivahendile võtmist, et välismaalasel oleks piiriületuseks ettenähtud dokument ning seaduslik alus Eestisse sisenemiseks või transiittsoonis viibimiseks.

Üldine seadusest tulenev nõue on tõendada tähtajalise elamisloa taotlemisel tegeliku eluruumi olemasolu. Välismaalase Eestisse kutsumisel lisandub nii tööandjale, õppeasutusele kui välismaalasele eluaset võimaldavale isikule kohustus kontrollida, et Eestisse kutsutud välismaalasel oleks Eestis viibimiseks seaduslik alus.

Välismaalaste Eestis õppimise ja töötamise osas laiendab seadus õppeasutuste ja tööandjate teavitamiskohustust. Näiteks on õppeasutus kohustatud PPA-d teavitama välismaalasega sõlmitud praktikalepingu sõlmimisest ja selle lõpetamisest. Samuti tuleb nüüdsest teada anda ka õppimiseks tähtajalise elamisloa saanud välismaalase õppetööle mitteasumisest.

Ühe olulise osana näeb seadus ette karistused erinevate rikkumiste korral. Rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ning juriidilise isiku puhul kuni 50 000 krooni karistatakse tööandjat välismaalase Eestis töötamise tingimuste rikkumise võimaldamise eest, sealhulgas välismaalase poolt seadusliku alusega kindlaks määratud tingimustele mittevastava töötamise võimaldamise eest. Sama kehtib ka tööandja poolt välismaalasele Eestis töötamise eest seadusega sätestatud määrast väiksema töötasu maksmise või töötasu mittemaksmise ja teavitamiskohustuse täitmata jätmise korral.

„Seadus küll käsib ja annab karistuse ette aga õige välismaalase hõlma ei hakka keegi. Kuidas eristada õiget välismaalast? Tal on dokumendid korras,“ lisas siseminister.

Lisaks on alates 01.10.2010 võimalik Politsei- ja Piirivalveameti koduleheküljelt kontrollida välismaalase lühiajalise töötamise registreerimise ning viisa kehtivust.

Informatsioon vajalike reisidokumentide ning Eestis viibimise seaduslike aluste kohta on kättesaadav Politsei- ja Piirivalveameti kodulehel www.politsei.ee

Välismaalaste seadusest tulenevate kohustuste ja dokumentide taotlemise kohta saab infot Politsei- ja Piirivalveameti kliendiinfo telefonil 612 3000.

Loe seadust SIIT.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad