Vanametalli vastuvõtu kohad maksuhalduri terase pilgu all

Maksuhaldur on sel aastal kõrgendtud tähelepanu alla võtnud maksupettused vanametalli valdkonnas.

Enamlevinud pettuseliigina deklareerivad pettusele orienteeritud firmad vanametalli fiktiivset soetamist reaalset ettevõtlust mitteomavatelt äriühingutelt. Tegelikult pärineb vanametall füüsilistelt isikutelt või tuuakse see teistest riikidest nt Lätist või Leedust. Fiktiivsete arvete kasutamisega vähendatakse tasumisele kuuluvat käibemaksu, selgitas maksuhaldur petuskeemi.

Esmaspäeval viis maksuhaldur läbi vaatlusi üle kogu Eesti, mille ajal külastasid 45 revidenti 38 ettevõtte 53 vastuvõtuplatsi. Eesmärgiks on tuvastada vanametalli tegelik päritolu ja anda ettevõtetele võimalus maksud õigesti ära deklareerida. Vaatluste käigus tuvastatakse ka vastuvõtuplatsidel töötavad ja mitteametlikku töötasu saavad inimesed. Info muude vaatlustel tuvastatud rikkumiste (nt jäätmeseaduse nõuete eiramine) kohta edastatakse Keskkonnainspektsioonile.

2010. aastal tehti varasemaid vaatlusi kokku 12 tegevuskohas ja neid võib maksuhalduri sõnul hinnata tulemuslikuks. Ligi 80% ettevõtetest on vaatluste järel tasunud riigieelarvesse võrreldes varasema perioodiga märksa suuremad maksusummad. Lisaks on vanametalli valdkonnas sel aastal lõpetatud 20 maksukontrolli ja kontrolli tulemusel määratud kokku 31,8 miljonit krooni makse, millest 3,7 miljonit krooni on eelarvesse laekunud.

Käibemaksupettuste tõkestamiseks vanametalli valdkonnas on valminud seaduse muudatuse ettepanek, mille järgi peaks metallijäätmete ostu-müügi tehingutele rakendatama pöördkäibemaksu. See viib käibemaksu tasumise kohustuse müüjalt ostjale.

Kuna ettevõtted võivad seaduse muudatuse ootuses käibemaksupettusi tahta kasutada veelgi aktiivsemalt, planeerib maksuhaldur sel aastal suurendada veelgi vaatluste arvu ja vajadusel viia neid läbi ühes tegevuskohas ka korduvalt.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad