Sooduskampaania: millised maksukohustused tekivad?

Küsimus: Kuidas peaks raamatupidamises kajastama järgmist tehingut ja kas tekivad ka mingid maksukohustused peale käibemaksu ja müügimaksu: Asutus reklaamib välja: osta 1 toode (üsna kallis), siis saad teise toote (1/20 esimese hinnast) tasuta.

Vastus: Vastamaks teie küsimusele võtame appi konkreetsema näite.

Ettevõtte müüb toote X hinnaga 100 000 kr + käibemaks ning lisaks annab kaasa tasuta toote Y.
Toote X ostuhind on 80 000 (ilma km-ta) ning toote Y ostuhind 4 000 kr (ilma km-ta).

Raamatupidamiskanne peaks müügil olema järgmine:

D Nõuded ostjatele 120 000 kr
K Käibemaksu võlg 20 000 kr
K Müügitulu 100 000 kr
D Kaubakulu 84 000 kr
K Varud 84 000 kr

Käibemaksuseaduse § 12 lõike 8 kohaselt ei sisalda kauba maksustav väärtus ostjale võimaldavat hinnasoodustust, kui soodustust kohaldatakse kauba müümise või teenuse osutamise ajal ning ärilisel eesmärgil. Hinnasoodustuse kohaldamisel ei ole oluline, mis tingimustel soodustust antakse.

Näiteks võib kauba või teenuse hind sõltuda kliendirühmast (edasimüüjad, püsikliendid), ostetavast kauba kogusest või antud juhul kalli toote ostmisest.

Oluline on see, et soodustust saaksid kõik vastavas sihtgrupis olevad kliendid, näit. kõik edasimüüjad, kõik püsikliendid, kõik need, kes ostavad kaupa teatud kogustes või seda kallist toodet.

Eelviidatud KMS sätet rakendatakse juhul, kui hinnasoodustus on seotud konkreetse kauba või teenuse käibega, mistõttu sisaldub sättes tingimus, et soodustust kohaldatakse kauba müümise või teenuse osutamise ajal ning hinnaalandus või hinnavähendid kajastatakse sama perioodi raamatupidamisdokumentides.

Teie näite puhul, kus müügikampaania ajal saavad ostjad ühe toote soetamisel kaasa ka teise tasuta toote, on maksustavaks väärtuseks summa, mida kauba ostjal nende eest kokku tasuda tuleb. Eraldi käibemaksu tasuta toote hinnalt ei arvestata. Kuna tegemist on nö üldise hinna alandusega, siis muid maksukohustusi tasuta toote andmisega ei kaasne.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad