Arvuti nakatub märkamatult

Isegi kui teie arvuti töötab probleemideta, võite just teie olla teistele probleemiks, kirjutab infoturbeekspert Jevgeni Savitski.

Järgneb Jevgeni Savitski kommentaar:

Eelmise sajandi viimase kümnendi viiruskirjutajate tegutsemise põhimotiiviks oli enese tõestamine ja kuulsusejanu. Sel ajal oli nende loomingul tihtipeale hävitavad omadused: nad kustutasid faile ja asendasid nende sisu.

Praegusel sajandil said viiruskirjutajad aru, et oma loominguga on võimalik raha teenida, seetõttu on moodsate viiruste eesmärgiks mitte andmete hävitamine, vaid hankimine, viiruste eesmärgiks on hõivata infot ja paroole või krüptida andmeid, et oma ohvritelt raha välja pressida.

Kuid suurem osa nüüdisaegsest kahjurtarkvarast ei sega üldse arvuti tööd, kuna sellele on vajalik just normaalselt töötav arvuti. Kasutaja ei aimagi tavaliselt, et tema arvuti on nakatunud ja täidab eemal oleva käskija ülesandeid.

Petturid ühendavad nakatunud arvutid erijuhtimisega nn botnet´idesse (sõnadest robot ja net – võrk) või zombivõrkudesse. Ühte sellisesse võrku võivad kuuluda tuhanded või isegi miljonid nakatunud arvutid. Nende võrkude abil teenivad kurjategijad raha, tegeledes nii elementaarse rämpsposti levitamisega kui ka internetilehtele ründamise ja lahtimurdmisega.

Seetõttu ärge imestage, kui politsei just teid häkkeriks peab, sest teie arvuti kaudu võidi tõepoolest mõni veebileht lahti murda. Botnetid on kriminaalne tööstus, neid võrke müüakse, ostetakse või renditakse ning nad toovad omanikele miljonilisi kasumeid. Seepärast asendatakse lahtiühendatud võrk kohe äsja loodud uue võrguga.

Isegi kui teie arvuti töötab probleemideta, võite just teie olla teistele probleemiks. Seetõttu sõltub interneti tervis just teie ja teiste kasutajate teadlikkusest. Paigaldatud viirutõrjeprogramm on kaitseks mitte ainult teile, vaid ka teistele kasutajatele.

Internetis töötamiseks soovitan Internet Security tüüpi programmi. Näiteks Kaspersky Internet Security või Agnitum Outpost Smart Security sisaldavad spetsiaalseid vahendeid internetis töötamiseks ning sealhulgas ka internetipankadesse sisenemiseks.

Osale arutelus

  • Indrek Kald, Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad