Keskkonnahoidlikud töökohad - mis on sõnakõlksu taga?

Säästke loodust, võidelge kliimamuutuse vastu, tagage jätkusuutlik areng, suurendage konkurentsivõimet, vähendage töötust - see kõik seostub maagilise sõnaga "keskkonnahoidlikud töökohad".

Euroopa Parlamendi portaal  vahendab parlamendi roheliste fraktsiooni kuuluva parlamendiliikme Elisabeth Schroedteri selgitusi, mis on keskkonnahoidlikud töökohad, kust neid leiab ja miks nad on hetkel nii olulised.

"Raporti sõnum on see, et enamik töökohti on potentsiaalselt keskkonnahoidlikud töökohad. Keskkonnahoidlikud töökohad säästavad energiat, kasutavad taastuvenergiat, ei raiska loodusressursse ning ökosüsteemi ning väldivad üleliigse prügi ning õhusaaste tekitamist," ütles sakslasest Schroedter.

Kolm kategooriat töökohti

Tema sõnul on kolm kategooriat keskkonnahoidlikke töökohti. "Kõigepealt tulevad uued keskkonnahoidlikud töökohad, mis on loodud tänu uutele tehnoloogiatele ja sektoritele, siis tulevad traditsioonilised sektorid, mis tõusevad tänud uutele toodetele (nt metallitööstus tuuleenergia generaatorite tootmisega) ning viimaseks tulevad töökohad, milles  on hõivatud näiteks ehitustöölised, küttesüsteemide tootjad ning jalgrataste tootjad."

Möödunud nädalal, 7. septembril parlamendi toetuse saanud raport tööhõivevõimaluste arendamisest uue säästva majanduse raames kutsub ELi 2020. aasta strateegia osana üles arendama Euroopa säästva majanduse tööhõive strateegiat, samuti rõhutab, et keskkonnahoidliku tööhõive täieliku potentsiaali saavutamise eelduseks on stabiilne, pikaajaline ja ulatuslik õiguslik raamistik.

"Osade sektorite jaoks on keskkonnahoidlik muutumine ainsaks võimaluseks vältida töökohtade kaotust. Tootmine saab jääda konkurentsivõimeliseks vaid juhul, kui investeeritakse energiatõhususse ning kasutatakse nii vähe kui võimalik loodusressursse."

Keskkonnahoidlikkus tagab konkurentsivõime

Greenpeace’i uuringu kohaselt on taastuvenergia ja efektiivse energiakasutusega sektoris üle maailma võimalus luua rohkem kui 8 miljonit uut töökohta. "EL peab nüüd tegutsema jäämaks ülemaailmselt konkurentsivõimeliseks ning tagama, et suur osa nendest potentsiaalsetest töökohtadest loodaks Euroopas."

Näiteks Saksamaal on hetkel 250 000 keskkonnahoidlikku töökohta. Komisjoni president Barroso hindab, et aastaks 2020 on ELis 3 miljonit keskkonnahoidlikku töökohta.

Aga millal? Osad ELi riigid on juba viimased kümme aastat loonud keskkonnahoidlikke töökohti, mõned teised nagu Hispaania ja Ühendkuningriik aga on alles nüüd neid loomas. Belgia ja Ühendkuningriik näiteks leiavad, et vanade majade öko-renoveerimine hõlmab endas suurt potentsiaali.

Miks on keskkonnahoidlik töökoht hea?

"Sest see on turvaline töökoht," ütles Schroedter. "Samas on väga oluline tagada, et keskkonnahoidlikud töökohad oleksid ka head töökohad." 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Euroopa Parlamendi uudised

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad