Rõivas: töötaja saagu palka rahas, mitte odavates intressides

Töötaja sooduslaen on ja jääb kindlasti eksisteerima ka tulevikus, kuid laenu odav intress ei tohi muutuda töötaja jaoks osaks palgast ega sotsiaalmaksu kokkuhoiukohaks tööandjale, ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas.

Tulumaksuseaduse töötaja sooduslaenu puudutava punkti mõte, mille muutmise kohta maksumaksjate liit üleeile riigikogu rahanduskomisjonile pöördumise tegi, on Rõivase sõnul lihtne – töötajale laenamise kaudu ei tehta seda ülemäära palju soodsamalt kui muidu oleks võimalik pangast laenu saada, ehk siis ei peideta odava laenu sisse mingeid muid hüvesid.

„Eestis on tavaks, et töötajatele makstakse palka ikka rahas, mis on meie jaoks iseenesest ju mõistetav. Olukord, kus kõigil oleks kasulik panga asemel võtta laenu tööandjalt, saada laenuintressi võrra vähem palka ning tööandja hoiab selle võrra sotsiaalmaksu kokku, ei saa kuidagi eesmärk olla,“ rõhutas Rõivas lisades, et pangalaenu mahtudega pole tänane tööandjalt laenu võtjate hulk muidugi võrreldav ega peaks selliseks ka kujunema.

Intress olgu mõistlik ja stabiilne

Rõivase sõnul jätab soovida praegune seaduseredaktsioon, kus töötaja sooduslaenu intressi referentsväärtuseks on kahekordne euribor, kuna hetkel on see rekordmadal ega ole kuidagi korrelatsioonis turuintressiga. Kui euribor ühel hetkel aga kasvab, mõjutab see topelt seda intressi, mis on maksukohustuse alt väljas.

Rahandusministeeriumi esialgne eelnõuvariant, milles võeti lähtealuseks tarbimislaenu keskmine intress, Rõivase kinnitusel enam laual ei ole. Rahandusministeeriumi uus pakkumine siduda sooduslaenu intress kodulaenu intressiga tekitab aga Rõivase sõnul probleeme statistikaga.

„Selleks, et see number oleks võimalikult adekvaatne, peaksime me seaduses või ministri määruses väga täpselt lahti kirjutama metoodika, et ei juhtuks nii, et mõned statistilised andmed korrigeeritakse hiljem ümber seoses metoodika muutusega. Statistika tagant järgi korrigeerimine võib kaasa tuua maksukohustuse ja sellist olukorda me kindlasti ei soovi, sest see vähendaks ettevõtluskindlust ettevõtetele,“ selgitas Rõivas.

Samuti näeb ta probleemi selles, et kui rahandusministeeriumi algne pakkumine siduda töötaja laenu intress tarbimislaenuga on liiga kõrge, siis eluasemelaenuga võrreldes jällegi liiga soodne.

„Pigem oleks ikkagi hea, kui me saaksime seadusesse ja ministri määrusesse kehtestada sellise intressimäära, mille kujunemine on kõigile üheselt arusaadav, et pärast mingeid halbu üllatusi ei tuleks,“ ütles Rõivas.

Rahanduskomisjoni esimehe sõnul ongi üks välja pakutud variantidest, et intress koosneks euriborist pluss konkreetsest rahandusministri poolt kehtestatud marginaalist.

„Oleks mõistlik leida stabiilne ja tegelikku turuolukorda peegeldav intressimäär, mis kõiki osapooli rahuldaks,“ märkis Rõivas.

Ka peab ta mõistlikuks, et tavaolukorras jääb laenu andjaks siiski pank ja tööandjalt laenu võtmine ei oleks ülemäära palju soodsam kui pangalaen. „Kui laenuintressi arvelt rohkem palka saadakse, ei võida sellest suures plaanis ei tööandja ega ka töövõtja,“ nentis Rõivas.

Rahanduskomisjon hakkab asja arutama ülejärgmisel nädalal.

Lehis: töötaja laen võiks jääda pangalaenust soodsamaks

Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis ütles, et tal on väga hea meel, et rahandusministeeriumi esialgne variant töösse ei lähe ning küsimus rahanduskomisjonis päevakorral on.

„Isegi kui võib öelda, et tarbimislaenu aluseks võtmine oleks sisuliselt kõige õigem, oleks nii suur intressimäära tõus liiga järsk. Eurole üleminekuga seoses võib niikuinii hinnatõuse oodata ja kui sellele lisaks tuleks suur maksutõus, ei läheks see kohe mitte,“ ütles Lehis.

Lehis pakkus välja, et kõige lihtsam oleks võtta aluseks Euroopa Keskpanga intressimäär nagu see on võlaõigusseaduses, et intressimäärasid ei tuleks otsida mitmest erinevast kohast. „Paratamatult võib juhtuda, et kõik inimesed ei jõua kõigi muudatustega, näiteks rahandusministri määruste muutustega kursis olla, mis võib tekitada korraliku segaduse deklaratsioonide täitmisel,“ tõi Lehis näite.

Samuti on ta seisukohal, et tööandjalt laenu saamine võiks siiski olla soodsam kui pangas käimine.

„Miski siin elus võiks lihtne ka olla,“ muheles Lehis lisades, et vaevalt pangad oma turuosa kaotavad, kui osad inimesed kasutavad võimalust tööandjalt hädaolukorras soodsamalt laenu võtta.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad