Riigihanked kolivad e-keskkonda

Äripäevas ilmunud arvamusartiklis „Riigihankija ajab maksuraha lolliks“ tehti ettepanek riigihangete elektrooniliseks korraldamiseks. Rahandusministeerium on sellele juba mõelnud ning veebipõhine riigihangete keskkond valmib 2011. aastal. Ühtlasi valmib keskne juhendmaterjale koondav riigihangete teemaline infoportaal.

E-hanke olulisemateks eelisteks on läbipaistvam riigihankemenetlus ja kiiremaks muutuv hankeprotsess. Samuti peaks suurenema riigihangetes osalejate teadlikkus riigihanke reeglitest ja suurenema väikese ja keskmise suurusega ettevõtete konkurentsivõimalused.

Kuna hankemenetlusi reguleerivad sätted on koostatud paberlikku asjaajamist silmas pidades, annavad elektroonilised abivahendid menetluste lihtsustamiseks uusi võimalusi. Teatud rutiinsete hanketoimingute automatiseerimine võimaldab mõlemal poolel rohkem hanketoimingu sisule keskenduda.

E-riigihanked Eestis

E-riigihangete korraldamisel saab eristada kolme peamist etappi: elektrooniline teavitamine, pakkumuste ja taotluste elektrooniline esitamine ning toimingud elektroonilises keskkonnas eduka pakkumuse väljaselgitamiseks.

Elektrooniline teavitamine hankest ja lepingu sõlmimisest on riigihangete registri abil võimalik alates 2001. aastast, kusjuures 2009. aastal korraldatud e-valitsuse teenuste uuringu tulemusena on Eesti riigihangete elektroonilise kättesaadavuse osas Euroopa Liidu riikide seas koos Iirimaaga esikohal. Registrisse on aja jooksul lisandunud võimalus elektrooniliselt üles laadida hankedokumente ning neid huvitatud isikutel alla laadida. Registri abil saavad hankijad hõlpsalt pidada pakkujate nimekirja ning edastada neile selgitusi ja lisadokumente.

Käimasoleva arenduse käigus lisanduvad mitmed riigihangete korraldamist hõlbustavad e-lahendused. Hankijatel ja pakkujatel tekib võimalus hankedokumentide ettevalmistamisel taaskasutada ettevalmistatud dokumendipõhjasid ja lisada vajalikke dokumente.

Pakkujatele lisandub võimalus esitada pakkumusi ja taotlusi digitaalselt allkirjastatuna e-keskkonna kaudu.

Hankija esindajatel avaneb ligipääs esitatud pakkumustele ja taotlustele alles peale määratud tähtaja saabumist, mis tagab pakkumuste ja taotluste terviklikkuse ja konfidentsiaalsuse. Samal ajal ei ole hankija esindajatel vajalik pakkumuste ja taotluste avamis- ja hindamiskoosolekuteks eraldi koguneda, kuna hindamiskomisjoni liikmetel on võimalik tegutseda geograafiliselt erinevates asukohtades üle interneti.

Riigihangete e-keskkonnast kujuneb hanketeemaline teabevahetuskeskkond, kus hankijad ja pakkujad saavad hõlpsasti üksteisele teateid edastada ja neile vastata. Pärast pakkumuste avamist on hankijatel võimalik pakkujate kvalifikatsiooni kontrollida üle x-tee päringute teistesse registritesse. Pakkumuste hindamise viimasel etapil on võimalik eduka pakkuja väljaselgitamiseks korraldada e-oksjon.
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Maarika Tork

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad