Segadus tööandja laenu intressi ümber

Maksumaksjate liit kritiseeris eile riigikogu rahanduskomisjonile saadetud kirjas plaani võtta töötajale soodustingimustel antava laenu intressi arvutamisel aluseks tarbimislaenu keskmine intress.

Praegu kehtib töötajale laenu andmisel intressimäär 2%, sellest soodsam laen maksustatakse erisoodustusena. Ministeerium tahtis võtta aluseks tarbimislaenude keskmise intressi, mis on pärast eelnõu algatamist detsembris 2009 tõusnud tänaseks 20%ni.

Seni on protsent seotud Euroopa Keskpanga poolt kohaldatava intressimääraga, mida on masu ajal korduvalt vähendatud, ja see nõuaks rahandusministri määruse sagedast muutmist.

"Seepärast oleks mõistlik erisoodustuse arvestamise aluseks oleva laenuintressi puhul edaspidi lähtuda teistsugustest alustest. Üldine põhimõte sealjuures on, et alammäär peab vastama laenuturul valitsevale olukorrale," seisab rahandusministri allkirjastatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse seletuskirjas.

Maksumaksjad näevad eelnõus mitut probleemi

Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehis näeb kerkivat mitmeid probleeme. "Ministeerium tahab edaspidi võtta aluseks tarbimislaenude keskmise intressi, mis oli eelnõu koostamisel ajal veel suhteliselt normaalne, aga nüüd on tõusnud üle 20%," viitas ta kümnekordsele vahele võrreldes kehtiva määraga.

 Kui vaadata Eesti Panga statistikat eurodes välja antud tarbimislaenude keskmise intressimäära kohta, siis tänavu on see kõikunud vahemikus 20,4-26,1% aastas. Ministeerium viitab oma eelnõus samale statistikale eelmise aasta 31. mai seisuga, mil vastav intressimäär oli 6,8%.

Eile õhtul teatas ministeerium, et tegi rahanduskomisjonile juba ettepaneku võtta referentsväärtusena tarbimislaenude statistika asemel kasutusele hoopis Eesti Panga eluasemelaenude keskmine intressimäär (praegu 3,4%), sest enam kui kümnekordne suurendamine pole mõistlik.

Konflikt: tarbimislaen eluasemelaenu intressiga?

Tarbimislaenu kasuks otsustati esialgselt kaalutlusel, et see kajastab paremini tööandja antud laenu tegelikku sisu, sest pigem on harvad juhtumid, kui tööandja annab töötajale eluasemelaenu, selgitas ministeerium.

Ettepaneku esitas ministeerium pärast mais toimunud seaduseelnõu esimest lugemist, riigikogu rahanduskomisjon pole seda veel aga arutanud.

Kuna tegu on ministeeriumi ja komisjoni vahelise kirjavahetusega ja see ei ole üleval riigikogu kodulehel, siis ei olnud ka Lasse Lehisel võimalik sellega tutvuda, teatas ministeerium pressiesindaja vahendusel.

Lehise sõnul on rahandusministeerium unustanud ka seadusemuudatusse sisse kirjutada rakendussätte enne muudatust välja antud laenude kohta. Seega hakkaks muudatus kehtima ka varem välja antud laenudele.

"See võib põhjustada ebameeldiva üllatuse töötajale juhul, kui laenulepingus on näiteks sees punkt, mis annab tööandjale õiguse ühepoolselt intressi muuta vastavalt maksuseaduse muutmisele," selgitas Lehis.

Uus intressimäär ka vanadele laenudele

Ministeeriumi teatel ei näinud nad põhjust eraldi rakendussätte tarvis ja muudatus hakkab kehtima kõigile jõus olevatele laenulepingutele. "Tööandjad peavad ka praegu pidevalt arvestama võimalusega, et tulenevalt Euroopa Keskpanga referentsväärtuse ja/või laenuturu situatsiooni muutumisest muudetakse rahandusministri määrust," vastati ministeeriumist.

Eesti Maksumaksjate liit (EML) saatis eile riigikogu rahanduskomisjonile ettepaneku kavandatav muudatus tulumaksuseaduse muutmise eelnõust välja jätta või kaaluda alternatiivseid võimalusi.

Swedbanki teatel olulisi muudatusi uus seadus turul kaasa ei too. "Pakume oma töötajatele laenu samadel tingimustel nagu klientidele ning seetõttu antud seaduseelnõu otseselt meie ettevõtet ei puuduta," ütles panga finantsdirektor Eestis Heiki Raadik.

Tekstiiliettevõtte Mivar juht Ingvar Kadastu kinnitas, et nemad üldjuhul töötajatele laenu ei anna. "Oleme mõnel üksikul juhul töötaja soovile vastu tulnud, kuid pigem on see erand," lausus ta.

Trükikoja Printall juhi Andrus Takkini sõnul teema neid ei puuduta. "Tänapäeva pangandus on nii hästi arenenud, et me ei jaga selliseid sooduslaene," põhjendas ta.

Rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas lubas teemat kommenteerida täna.

Number

    * 27 tööandjat on maksu- ja tolliameti andmeil viimasel neljal aastal keskmiselt deklareerinud töötajatele laenu andmist. Audiitorite kinnitusel on nende hulk suurenemas.
    * 2 protsenti on praegu töötajale ettevõtte poolt laenu andmisel intressimäär, millest soodsama laenu andmist maksustatakse erisoodustusena.


Taust

Minister peaks määrust sageli muutma

 * Rahandusministeeriumil on plaanis muuta töötajale soodustingimusel antava laenu puhul erisoodustuse hinna arvutamise korda. Praegu kehtiv seadusepunkt näeb ette, et alammäära, millest madalama intressiga laenu andmist käsitletakse erisoodustusena, kehtestab rahandusminister ja see ei saa olla kõrgem kahekordsest Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsi-oonidele kohaldatavast intressimäärast.
  
  * Kui varem tuli intressimäära üle vaadata 1-2 korda aastas, siis seoses keeruliste majandusoludega on Euroopa Keskpanga kehtestatud intressimäära alates 2008. aasta lõpust korduvalt ja kordades vähendatud, mis nõuab rahandusministri määruse sagedast muutmist, mis pole ministeeriumi hinnangul otstarbekas.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Anne Oja, Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad