Audiitor: ettevõtja, ära mängi panka

Kuigi sel aastal on oodata töötajate elavnevat huvi tööandja poolt soodustingimustel antava laenu vastu, ei soovita audiitorbüroo Rödl & Partner Audit OÜ vandeaudiitor Mart Nõmper ettevõtjatel panka mängida.

Nõmper meenutas, et 90ndatel andsid oma töötajatele soodustingimustel laenu laias laastus pooled ettevõtted.

„Kui gruppi või kontserni kuuluvatel ettevõtetel polnud just otsest keeldu seda teha, siis reeglina töötajale laenu ka anti,“ rääkis Nõmper aastatetagusest praktikast.
Kui tuli peale laenubuum, muutus pangast raha kättesaamine juba nii lihtsaks, et pea igaüks, kellel oli pangale enam-vähem kindel sissetulek ette näidata, laenu ka sai, ja soodsatel tingimustel. Nii kadusid ettevõtete majandusaasta aruannetest töötajatele antud laenud praktiliselt ära.

„Kui 90ndatel andsid oma töötajatele laenu laias laastus pooled ettevõtted, siis laenubuumiaastatel jätkas sellega vast kümnendik, ning nendestki laenudest moodustasid uued laenud tühise osa,“ märkis Nõmper.

Kuna nüüd on majanduspendel jälle teise äärmusesse läinud ja pankadest on laenu raske saada mitte ainult ettevõtetel, vaid ka eraisikutel, siis võib Nõmperi sõnul prognoosida, et töötajalaen muutub taas aktuaalseks.

„Eelmise aasta majandusaasta aruannetes seda otseselt silma veel ei torganud, aga ma julgen arvata, et 2010. aasta aruannetes on pilt juba teine. Nõudlus sellise võimaluse järele on töötajatel kindlasti jälle olemas,“ kinnitas audiitor.

Nõmper möönis küll, et ega ettevõtetel väga palju vaba raha ei ole, kuid kindlasti on likviidsust juba juurde tekkinud ning ettevõtjatel võimalus vastu tulla neile töötajatele, kes mingil põhjusel kas ei saa või ei taha ennast pangalaenuga siduda.

Reeglina on Nõmperi sõnul töötaja sooduslaen teemaks juhtudel, kui kodu ostuks tuleb puudu omafinantseeringust ja tegemist pigem lühemaajaliste laenudega. Kuigi päris tolmuimeja ostmiseks need laenurahad ei lähe, võib audiitori hinnangul töötajale antud sooduslaenu tõesti käsitleda tarbimislaenuna, millest rahandusministeerium algselt oma eelmisel aastal koostatud tulumaksuseaduse muutmise eelnõus ka lähtunud on.

Kuigi tööandja mätta otsast vaadatuna moodustab töötaja sooduslaen ettevõtte suures rahakatlas vaid pisku, näeb audiitor siin siiski piisavat riski, et mitu korda kaaluda, kas iga kord tasub ikka töötajale tema hädas vastu tulla ja rahaliselt õlg alla panna.

„Audiitorina ma ei soovitaks ühelgi ettevõttel siiski panka mängida ja laene välja anda. Kui ettevõte on näiteks kümnele töötajale laenu andnud, siis suure tõenäosusega ühega neist midagi juhtub,“ rääkis Nõmper oma varasemast praktikast klientidega.

Üheks põhjuseks see, et töötajalaenudel ei ole reeglina tagatist. Kui üks töötaja osutub pahatahtlikuks või juhtub midagi, mistõttu ta lihtsalt ei suuda laenu tagasi maksta, siis ülejäänud üheksa laenu pealt teenitud summa kaotab ettevõtja kümnenda laenu hapuks minemisega ning kokkuvõttes võib asi hoopis miinustega lõppeda. Lõppeks ollakse töötajaga tülis ning heast tahtest saab üks suur probleem mõlema poole jaoks.

„Nagu hambaarstid ei soovita kellelgi ise hambaid ravida, nii on ka tööandja pankuri rolliga - tulemus pole kummalgi puhul hea,“ resümeeris Nõmper.

 

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad