Kui palju maksavad andmed sinu kõvakettal?

Võib-olla tõesti on harvad juhtumid, kus sülearvuti kukub kuumaveeallikasse või tõrgub vulkaanituhasaaste tõttu. Kuid kohvitass läheb klaviatuurile ikka aeg-ajalt ümber ja pikanäpumehed tegutsevalt endiselt. Ja lõpuks – varem või hiljem läheb peaaegu iga arvuti rikki, ning sõltub sinu isiklikust vedamisest, kas oled oma (või veel hullem – kliendi) olulistest andmetest ja tähtsatest dokumentidest lahutatud vaid remondiajaks või igaveseks.

Kõik me teame seda, aga kui seda artiklit kirjutades oma tutvusringkonnas pisut eraviisilist uurimistööd tegin, selgus, et päris paljudes firmades ikkagi varukoopiaid ei tehta.

Veel enam on neid, kes on küll soetanud endale näiteks välise kõvaketta (või kasutavad CD- või DVD-kettaid, mälupulka jmt), või isegi eraldi serveri, kus andmeid hoida, aga sellele salvestatud varukoopia asub ikkagi originaaliga samas hoones. Tulekahju või uputuse korral sellisest koopiast abi ei ole.

Aga isegi kui koopiaid hoitakse füüsiliselt teises asukohas, on sellisel süsteemil puuduseid. Nimelt  nõuab taoline varundamine päris head enesedistsipliini – on sul meeles kõik säilitamist nõudev regulaarselt teisele andmekandjale kopeerida? Säilitad sa mitut versiooni (juhuks, kui viimane vigaseks osutub või sa andmebaasi kogemata üle salvestad)? Teed sa koopiaid piisavalt tihti? Ega sa kogemata vanema versiooniga viimast versiooni üle ei kirjuta? Ja nii edasi …

Igaüks võiks korra aja maha võtta ja mõttes kiire inventuuri teha: mis juhtuks, kui sinu arvutis sisalduv kaduma läheks – kohe praegu ja alatiseks. Kui palju suudaksid taastada, kui kaua see aega võtaks ja mis maksma läheks? Kui paljust oleksid lõplikult ilma? Kui palju töötunde oleks asjatult raisku läinud?

Tegelikult on meelerahu ja kindlustunne tänapäeval väga kergesti saavutatavad ka väiksema firma või FIE-gi jaoks, ilma et peaks varundusse suuri summasid investeerima.  Vähem kui saja krooni eest kuus kasutaja kohta saab varundusteenuse, kus on tagatud andmete automaatne ja turvaline säilitamine, lihtne ja kiire taastamine ning boonusena veel ligipääs ükskõik millisest internetiühendusega arvutist kus tahes maailma nurgast.  Nii ei lähe kaotsi ka töö, mida teed kontorist väljas viibides: kodus, ärireisil või konverentsil.

"Pilve" varundamisel võid arvestada järgnevaga:

• Varundus toimub üle interneti ja andmed paiknevad n.ö „pilves“, samas pole hirmu, et keegi teine saaks sinna oma uudishimulikku nina toppida, sest andmed krüpteeritakse kasutaja arvutis, neid säilitatakse turvaliselt krüpteeritud kujul ning dekrüpteeritakse andmete taastamisel uuesti kasutaja arvutis.

• Varundamine toimub automaatselt „vali-ja-unusta“ põhimõttel. See tähendab, et teenusega liitudes (muidugi ka hiljem) paned paika, milliseid kaustasid ja/või faile automaatselt varundama hakatakse ning kui tihti seda tehakse.  Igast failist saab alles hoida mitmeid versioone või ka ainult viimast koopiat.

• Korduval varundamisel ei kopeerita enam kõiki faile tervikuna (mida pead tegema „käsitsi“ varukoopia tegemisel), vaid kopeeritakse ainult muudatused andmetes, see suurendab oluliselt varundamise kiirust ja hoiab kokku varundamiseks vajalikku kettaruumi.

• Võrguketas, kus andmeid hoitakse, on kasutatav nagu tavaline arvutiketas, kuhu sa saad tekitada ühiskaustu, mida soovi korral saad kaastöötajatega jagada ning millele pääsed ligi üle interneti ükskõik millisest arvutist.

• Tänapäevase tarkvara kasutamiseks ei pea sul õnneks ka enam arvutialast eriharidust olema - mugav kasutajakeskkond lubab oma faile lihtsalt ja kiiresti hallata sõltumata ka sellest, millist platvormi kasutate.

Kiire tuur Internetis aitab leida mitmeid varunduslahenduste pakkumisi
(nimekiri pole täielik):
* http://www.microlink.ee/Arvuti-Varukoopia
* http://www.osirisbackup.com/content/view/20/50/
* http://www.econet.ee/turvalisus-a-varundus/andmete-varukoopia.html
* http://www.netgroup.ee/default.aspx/est/menu/155
* http://www.owexxhosting.co.uk/ee-pages-view-96.html?change_currency=eek
* http://www.internet24.ee/teenused/63-varukoopia
* http://xf-systems.net/et/articles/about_backups/
* http://www.digitohter.ee/teenused/andmete-taastamine/

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Piret Frey

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad