Uudiseid müügimaksu rindelt — käes on tegude aeg

Müügimaks - kas maksta, vaidlustada või hoopis põgeneda selle eest teise linna? Maksumaksjate liidu juhatuse liige Lasse Lehise sõnul on käes aeg teha oma valik.

„Tallinna müügimaks tõi harmoonia ja stabiilsuse”, kirjutas 29. juuli Õhtulehes Keskerakonna peasekretär Priit Toobal. Lugedes seda kirjandusteost, mille kandev idee on „Elagu Tallinna müügimaks — parim maks maailmas!”, tekkis mul mõte, et oleks aeg hakata lisaks maksumaksja sõbra ja vaenlase auhinnale välja andma ka EML huumoripreemiaid.

Kirjatöö autorile näib ääretut rõõmu valmistavat see, et müügimaksust enam nii palju ei räägita. Tsiteerin: Enne Tallinna müügimaksu kehtestamist ajakirjanduses levitatud paanika oli kunstlikult tekitatud ja põhjendamatu. Tähelepanuvääriv on see, et intensiivne kisa müügimaksu ohtude ja sellega kaasnevate negatiivsete mõjurite ümber käis ajakirjanduses kuni 1. juunini, mil maks kehtestati. Nüüd on maks edukalt toiminud juba mõnda aega ja kusagilt ei ole lugeda, et mõni nendest koledatest ennustustest Tallinna linnas oleks täide läinud.

Tõsi ta on, et ega pärast 1. juunit müügimaksust enam palju ei räägita. Ja miks peakski? Sest olgem ausad, kogu müügimaksu teemaline „kunstlikult ülespuhutud valehüsteeria”, nagu härra Toobal nii armsalt kirjutab, oli ju eelkõige kantud eesmärgist, et müügimaksu ei kehtestataks. Nüüd, kui Riigikogus on juba edukalt esimese lugemise läbinud seaduseelnõu, millega kaotatakse järgmise aasta algusest müügimaks kogu Eestist ära, ei olegi nagu enam millestki enam rääkida. Nüüd on jäänud vaid valikud, kuidas vahepealsed seitse kuud üle elada.

Ettevõtja valikud on lühidalt järgmised: maksa, vaidlusta või koli Tallinnast ära.

Maksa

Tallinna Linnavalitsus teatas oma pressiteates 21. juulil, et müügimaksu deklaratsiooni on juunikuu eest esitanud 4120 isikut ja deklareeritud müügimaksu summa oli 19 miljonit krooni. Maksu- ja Tolliameti statistika kohaselt oli 8. augusti seisuga müügimaksu laekunud 19 847 571 krooni.

Maksu- ja Tolliamet teatas 13. augustil, et Tallinna müügimaksu deklaratsiooni ei ole juunikuu eest veel esitanud viiendik ehk ligi tuhatkond müügimaksukohustuslast. Maksuhaldur hoiatab, et vajadusel võetakse kasutusele sunnirahahoiatus. Ühtlasi tuletab MTA meelde seda, et müügimaksuperiood on kvartal ja järgmist deklaratsiooni oodatakse 20. oktoobriks. Kuna müügimaks hakkas kehtima mitte kvartali alguses, vaid 1. juunist, siis pole ka midagi imestada, et maksumaksjad aru ei saa, kui tihti neid deklaratsioone esitada tuleb.

Vaidlusta

Kui enne müügimaksu kehtimahakkamist oli võimalik seda vaidlustada näiteks õiguskantslerile või Euroopa Komisjonile kaevates, siis alates 20. juulist on igal Tallinna ettevõtjal võimalik ise algatada müügimaksuteemaline kohtuasi. Kõige lihtsam viis vaidluse algatamiseks on esitada müügimaksu tagastamise taotlus või deklaratsiooni parandus. Kui linnavalitsus keeldub maksu tagastamast, saab selle toimingu peale esitada kaebuse halduskohtusse. Alternatiivne võimalus oleks jätta maks deklareerimata ning oodata, millal Tallinna linnavõim teeb maksu määramiseks maksuotsuse, mille saaks halduskohtus vaidlustada.

Jälgides sel teemal avaldatud materjale, võib väita, et praeguse seisuga on abivalmis juriste rohkem kui kaebamishimulisi kaupmehi. Kindlasti on väga palju väga olulisi põhjuseid, miks üks või teine ettevõtja ei saa, ei taha, ei julge, ei pea otstarbekaks jne Tallinna linna vastu kohtusse minna. Kuid olge mureta — piisab vaid ühestainsast kaebusest, et saada lõplik lahendus kõigi jaoks. Kui kaebus rahuldatakse ja müügimaks tunnistatakse näiteks Euroopa õigusega vastuolus olevaks, saavad kõik maksumaksjad esitada maksu tagastamise taotluse otse maksuhaldurile. On enam kui kindel, et leidub vähemalt üks ettevõtja, kes kohtutee ette võtab. Igatahes on maksumaksjate liidul paari huvilisega sel teemal asjalikku vestlust olnud.

Kes on kohtusse minekust huvitatud, siis müügimaksu tagastamise taotluse vormi leiab internetist portaali Raamatupidaja.ee Advokaadibüroo SORAINEN blogist. ( vt ka Tallinna Ettevõtlusameti kommentaari.) Kohtuasi ise saab muidugi olema pikk, sest kõikide eelduste kohaselt on vaja küsida eelotsust Euroopa Kohtult. See tähendab, et lõplik selgus 2010. aastal Tallinnas makstud müügimaksu tagastamise kohta võib tulla alles mitme aasta pärast, kui see maks ise juba ammu unustatud on.

Põgene

Võimalust pääseda müügimaksust sel teel, et viia tegevuskoht Tallinnast välja. Kui paljud seda võimalust kasutanud on ja kui paljudele see võimalus üldse sobib, on üsna raske hinnata. Selge on, et registreeringute arv majandustegevuse registris on vähenenud, aga kui palju see on seotud üldise majanduslangusega ja kui palju Tallinna müügimaksuga, on võimatu öelda.

Maksumaksjate liit on loomulikult oma liikmete teenistuses sõltumata igaühe valikust. Pakume jätkuvalt professionaalset abi nii neile, kes tahavad maksta, neile, kes tahavad vaidlustada, kui neile, kes tahavad põgeneda.

Artikkel ilmus EML ajakirjas MaksuMaksja .
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Lasse Lehis

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad