Kaupmeeste Liit: eelarvega kiirustamine näitab Tallinna linna ebaeetilisust

Kaupmeeste Liit leiab, et müügimaksust laekuvate summade arvestamine Tallinna linna järgmise aasta eelarve tuludesse on järjekordne ilming Tallinna linnavalitsuse suhtumisest tarbijatesse, ettevõtjatesse ja riigi arengusse tervikuna.

Järgneb Kaupmeeste Liidu pöördumine:

Tänaseks on kohalike maksude seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis tühistaks müügimaksu, läbinud Riigikogus esimese ja suunatud teisele lugemisele. Seaduseelnõude menetlemine on avalik protsess ning sellest on teadlik ka linnavalitsus. Seega on linnavalitsuse kiirustamine eelarve vastuvõtmisega ebaeetiline ajal, mil seda mõjutavad muudatused seadusandluses on menetlemisel ja seda üsna lühiajalises perspektiivis. Vastutustundlik käitumine linnkodanike ning kaupmeeste suhtes eeldab, et sellega arvestatakse, mitte ei otsita teadlikult võimalusi neist mööda hiilida. Kõik ettekäänded eelarve varajase vastuvõtmise kohta on Kaupmeeste Liidu hinnangul vaid avalikkuse eksitamiseks.

Neli kuud enne eelarveaasta lõppu järgmise aasta eelarve kinnitamine ei viita mitte ainult kiirustamisele, vaid ka ohule, et võimalikke edasisi majandusarenguid ei ole hinnatud adekvaatselt ning lõpptulemus pole reaalne. Vastavalt linnavalitsuse enda kinnitatud Tallinna linna 2011. aasta eelarve projekti koostamise tingimustele, on ametiasutused kohustatud esitama omapoolsed eelarve projektid alles 1. septembriks. Sedavõrd enam paneb hämmastama asjaolu, et eelarve on enne seda juba koostatud, läbi analüüsitud ja esitatud volikogule kinnitamiseks.

Ilmselgest kiirustamisest annab märku seegi, et viimase neljateistkümne aasta jooksul ei ole linna eelarve kinnitatud  enne detsembri keskpaika (2003. a eelarve kinnitati 12.12.2002).

Nii Riigikogu liikmed kui ka Vabariigi valitsus on seni väljendanud oma seisukohta, et müügimaksu kehtestamine praegusel kujul ja ajahetkel on ebamõistlik. Kaupmeeste Liidu hinnangul on see olnud Tallinna linnavalitsuse poliitiline otsus, mille tegemisel pole arvestatud majanduslike mõjudega nii Tallinna elanikele kui ka Eestile tervikuna. Müügimaksu jätkuv kogumine pidurdab niigi madalseisus olevat siseturu arengut veelgi.

Müügimaksu määrus on nii Kaupmeeste Liidu kui ka mitmete teiste ettevõtlusorganisatsioonide arvates vastuolus põhiseadusega, kaubandustegevuse, kohalike maksude seadusega ja ka Euroopa Liidu aktsiisi- ning käibemaksudirektiiviga.

 

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad