€-päev tabab paljusid firmasid ootamatult

Finants- ja tugevam kaubandussektor tegeleb €-päevaks valmistumisega tõsiselt, kuid paljudes ettevõtetes on asi jäetud viimasele minutile ning kindlasti on neid, kes jaanuaris-veebruaris veel haavu lakuvad, sõnas Columbus IT Partneri juht Ivo Suursoo.

Suursoo tõdes, et kuigi nad on juba märtsikuust teinud euroteavitust, ei tahtnud paljud ettevõtted enne lõplikku eurootsust majandustarkvara üleminekuga tegelema hakata. "Aga on ka selgelt hoopis teistsuguseid näiteid, nagu pangad, kes on väga põhjalikult valmistunud. Finants- ja tugevam kaubandussektor tegelevad teemaga tõsiselt ning on minu hinnangul Eestis väga hästi europäevaks ette valmistunud," ütles Suursoo.

Tarkvara seadistamise hind kuni pool miljonit

Suursoo sõnul on väikeettevõtted vähem ettevalmistustega tegelenud. "Tuleb tõdeda, et aktiivsus teema tõstatamisel on meie poolt suurem olnud. Ettevõtjad arvavad, et aega veel on, ning nad ei kujuta ette, kui mahukas ja aeganõudev on tarkvaraga seotud tehniline töö. Arvan, et kõik alahindavad eurole üleminekule kuluvat aega ja raha."

Ta ütles, et kulud sõltuvad ettevõttest, kuid tarkvara seadistamine võib maksta 5000 kroonist kuni poole miljoni kroonini. "Keerukamate töödega oleme praeguseks kolmandiku peal või isegi juba poole peal," lisas Suursoo.

Detsember on viimane aeg tegutsema hakata

"Kiireks läheb neil, kel on selline majandustegevus, kus klient ei pea kohe laua kõrval saama õigeid dokumente. Arvan, et neis ettevõtetes on asi jäetud viimasele minutile, ning kindlasti on neid, kes jaanuaris-veebruaris veel haavu lakuvad," sõnas Suursoo.

Tema sõnul on detsember ilmselgelt viimane aeg tegutsema hakata. "Meie hinnangul on kaks-kolm kuud väga turvaline aeg uuele tarkvarale üleminekuks."

SAP AG Eesti esinduse juhataja Tiit Partsi hinnangul on Eesti firmade kõige levinum majandustarkvaraga seotud probleem see, et on soetatud standardne lahendus, kuid seda on lastud omatahtsi tublisti ümber teha ning nüüd on seda keeruline ümber seadistada. Paljud Eesti firmad kasutavad Partsi sõnul vananenud tarkvara, millel polegi võimalust multivaluutalisi protsesse rakendada. "Tihti on kasutatav tarkvara nii vana, et tootja seda enam ei toeta. Näiteks väikeettevõtete seas populaarsed aastakümnetagused DOS-põhised lahendused," sõnas ta.

Kommentaar
Tiit Parts
SAP AG Eesti esinduse juhataja

Kui ettevõttel on lepinguline tarkvarapartner, siis peaks üleminek üldjuhul olema sujuv ning võrdlemisi taskukohane. Kuid palju sõltub iga konkreetse tarkvara võimalustest toetada üleminekut eurole. Mõningatel juhtudel on suuremat sorti arendustööd möödapääsmatud. Tarkvaralahenduste seadistamisega venitades muutub aga IT-firmade teenus nõudluse kasvades aasta lõpu lähenedes kindlasti kallimaks ning päris hiljaks jäädes on võimalik mõneks ajaks ka päris töövõimetuks muutuda.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Katre Pilvinski

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad