„Vabandame! Teie kontol ei ole piisavalt vabu vahendeid.“

21. august tähistab sel aastal õnnetut päeva, sest just sel kuupäeval läks meie 2010. aasta arvestuslik ökoloogiline eelarve lõhki, kirjutab Martin Eek portaalis bioneer.ee

Piltlikult öeldes oleme selleks aastaks ammendanud kõik ökoloogilised teenused alates süsinikdioksiidi filtreerimisest kuni mulla taastootmiseni, mida loodus meile pakkuda suudab. Sellest punktist alates kuni aasta lõpuni elame tuleviku arvelt – teeme rahaks „ressursiaktsiad“ ja ladustame süsinikdioksiidi atmosfääri.

Mis on ökoloogiline võlg?

Igal aastal arvutab Globaalne Jalajälje Võrgustik (Global Footprint Network) välja planeedi toodetavad elusad loodusressursid ning võrdleb neid inimeste nõudlusega – kogusega, mis tuleb ära kasutada selleks, et toota kõik tarbitavad hüved ja neelata meie kasvuhoonegaaside emissioonid.

Ökoloogilise võla päev tähistab tärminit, mil nõudlus ökoloogiliste teenuste järele ületab aastase pakkumise.

Suurema osa inimkonna ajaloost oleme elanud looduse pakutavatest intressidest, tarbides ressursse ning tootes jäätmeid madalamal tasemel, kui planeet neid toota ja taaskasutusse suunata suutis. Umbes kolmkümmend aastat tagasi ületasime aga kriitilise piiri ning inimeste nõudlus ökoloogiliste teenuste järele hakkas ületama looduse võimet neid teenuseid pakkuda.

See ökoloogilise võlana tuntud vahe nõudluse ja pakkumise vahel on iga aastaga järjest suuremaks kasvanud. Globaalse Jalajälje Võrgustiku viimased andmed näitavad, et meie koduplaneedil kulub nüüd aasta ja viis kuud, et genereerida ökoloogilisi teenuseid, mida inimkond ühe aasta jooksul tarbib.

Kahjuks on meil ainult üks Maa. Tõsiasi, et me raiskame looduskapitali kiiremini kui see end täiendada suudab, on sarnane olukorrale, kus kulutame järjepidevalt rohkem raha kui teenime.

Meie ökoloogilise ületarbimise tagajärjed muutuvad iga aastaga üha selgemaks. Põhilise probleemina käsitletavate kliimamuutuste varju on teenimatult jäänud sellised olulised murekohad nagu põlismetsade hävimine, liigirikkuse kadu, kalavarude ülepüük ja mageveevarude kokkukuivamine. Ja see loetelu ei ole kaugeltki täielik.

Enamik inimesi adub pangalaenu võttes, et see tuleb kunagi ka tagasi maksta. Ja kui ei maksa, siis jääme tagatiseks pandud suvilast või korterist lihtsalt ilma. Looduselt laenates unustame aga tagasimaksmise vajaduse sootuks, sest mingit tajutavat tagatist meilt ju ei nõuta. Jama on siin selles, et erinevalt pangaautomaadist ja krediitkaardist on ökoloogilised teenused eluliselt vajalikud ja looduse „pankrotistumise“ järel võime vaid nentida, et raha ei kõlbagi tegelikult süüa.

SMS-laenu võtmisest rääkides viitame tavaliselt kellelegi teisele, kellelegi rumalale ja lühinägelikule. Maa miljarditesse aastatesse ulatuvat vanust arvestades võtavad aga paljud looduselt SMS-laenu. Eestlaste laenukoormus on sealjuures üks kõrgemaid maailmas – meie ökoloogiline jalajälg ühe inimese kohta on viimaste andmete kohaselt 6,5 globaalset hektarit, mis ületab globaalset taastootmisvõimet kolme ja poole kordselt ja annab meile koha Maa ekspluateerijate esikümnes.

Kuid kuidas oma võlakoormust vähendada? Hea moodus alustamiseks on teha kindlaks, millest Sinu ökoloogiline jalajälg koosneb ja kus Sa kõige sügavama jälje vajautad. Soovitame kasutada Eesti oludele kohandatud jalajälje kalkulaatorit, mille abil saad välja selgitada võimalused oma keskkonnamõju vähendamiseks.

Kuidas ökoloogilist võlga arvutatakse?

Ökoloogilise võla päev leitakse globaalse saadaval oleva taastootmisvõime kõrvutamisel inimeste ökoloogilise jalajäljega. Saadud suhtarv korrutatakse päevade arvuga aastas ja saadud tulemus näitabki seda päeva konkreetsel aastal, kui meie ökoloogiline saldo negatiivseks muutub. Kui maailm jätkab business as usual kursil, ütleb loodus meile peagi: „Vabandame. Teie kontol ei ole piisavalt vabu vahendeid.“

Allikas: www.bioneer.ee

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Martin Eek

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad