Superminister Lang kirjutas 3 miljoniga majanduse põhiseaduse

Superministriks tõusnud Rein Lang saatis valitsusse 90-leheküljelise majandustegevuse üldosa seaduse, mille seletuskiri ulatub ligi 200 leheküljeni.

Projektipõhise eelnõu ettevalmistamiseks kulus 3 miljonit krooni, justiitsministeeriumi andmetel on 700 000 krooni eelarvest veel reservis. Suurem osa rahast tuli Euroopa Liidult.

Kokku on kodifitseerimise põhimõttel koostatavaid seadusi neli: lisaks majandustegevuse üldosa seadusele ka seadused keskkonnaseadusandluse, sotsiaalvaldkonna ja ehituse tarbeks. Nn majanduse põhiseaduse eelnõu pole seejuures sugugi kõige kallim. Näiteks maksab sotsiaalseaduste põhiseadus 9 miljoni krooni kandis. Suurem osa sellestki rahast tuleb EList.

Justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse juhataja Illimar Pärnamägi selgitas, et kuna koalitsioonileping nõuab ettevõtluskeskkonna lihtsustamist, kirjutati see 2007. aastal ka justiitsministeeriumi tegevusplaani.

Pärnamägi tunnistas, et justiitsministeerium võttis majandustegevuse üldosa seadust tehes omale esmakordselt superministeeriumi rolli ja ilmselt seetõttu läkski pilootprojektis suureks ministeeriumitevaheliseks vaidluseks. Läbirääkimised majandusministeeriumi parandusettepanekute üle kestavad siiani.

Selleks, et tegevuslubasid, litsentse ja registreeringuid ühtlustada ning lihtsustada, tühistab majandustegevuse põhiseadus eriseaduste vastavad paragrahvid ja paneb paika uue korra. Lisaks muutub kõiksugu lubade taotlemine elektrooniliseks n-ö maksuameti stiilis, mis tähendab, et taotluse esitamiseks tuleb elektroonilisel vormil täita veatult kõik etteantud väljad.

See muidugi et tähenda, et siiani poleks saanud pdf-dokumente saata ja e-posti teel tegevusluba taotleda, kuid see ei garanteerinud, et ettevõtja esitas ametnikele kõik vajalikud andmed ning oleks olnud välistatud ametnike suva. Mitmete lubade, näiteks kaubanduslubade väljastamisega tegelesid kohalikud omavalitsused. „Kohalike omavalitsuste omavoli risk oli väga suur, me ei saanud seda lubada,“ selgitas Pärnamägi.

Eelnõu väljatöötamine maksis 3 miljonit krooni, kuna tuli kaasata justiitsministeeriumi väliseid eksperte, kes oleks ametnike igapäevakohustustest priid. Ühtlasi põhineb majandustegevuse põhiseadus kontseptsioonil, mis vaatleb ka teiste ELi liikmesriikide veelgi mahukamat äriseadusandlust.

„Eks ta alguses ikka vähe võõras on,“ tõdes Pärnamägi majandusministeeriumi väite peale, et tavaettevõtjad ei loe üldseadusi ega saa muudatustest aru. "Ja kahtlemata on meile iseloomulik talupojalik tahe kohe registrites ning infosüsteemides muudatused ära teha, mitte seadusi välja töötada," lisas ta.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Anne Oja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad