Miks targad ja kogenud inimesed valesid otsuseid teevad?

Mis on sarnast 28. jaanuaril 1986 aastal veidi peale õhkutõusmist plahvatanud süstikul Challenger, USA kinnisvarakriisil ning Mehhiko lahe naftakatastroofil?

Vahendades Forbes'i kirjutab portaal juhtimine.ee, et ükski nendest ei oleks tohtinud juhtuda - asju juhtisid targad inimesed, protsessid olid põhjalikult planeeritud ja kõik tegevused oli läbi mõeldud, analüüsitud ning hinnatud. Aga need juhtusid ikkagi.

Mida saame sellest õppida?

Edward Conlon ütleb, et peamine nende õnnetuste põhjustaja on erinevate huvigruppide soovide arvestamine ehk siis kompromiss. Kui NASA oleks tol saatuslikul päeval, kui ilm oli tavapärasest külmem, järginud samu reegleid, mis tavaliselt, ei oleks starti toimunud. Ometigi see toimus. Ei aidanud ka inseneride hoiatused, et sellisel temperatuuril ei pruugi kõik detailid korrektselt toimida. Aga tootjafirma Morton Thiokol ei saanud endale lubada NASA-ga suhete rikkumist, NASA tunnetas kongressi poolset survet tegutseda ja Valge Maja oli plaaninud suurejooneliselt tähistada esimese õpetaja - Christa McAuliffe - kosmosesse lendu.

Kuna puudus varasem kogemus nii madala temperatuuriga startimiseks ning seega puudusid ka faktid, mis selle vastu oleks, otsustati süstikule siiski stardikäsklus anda. Reis kestis 73 sekundit.

Nii kinnisvarakriisil kui Deepwater Horizon tragöödial on NASA õnnetusega sarnaseid elemente. Esimese puhul viis asja tasakaalust välja riiklik poliitika koduomanike arvu suurendamiseks koos investorite ning finantsasutuste ootustega. Mehhiko lahe puhul olid nendeks asjaoludeks riiklik soov vähendada sõltuvust importkütustest ja sellest tulenevad erinevate firmade ärihuvid koos väga väikeste nii sügaval puurimise kogemustega. Mõnda aega toimisid mõlemad, aga lõpptulemusi teavad kõik.

Mida teha, et selliseid saatuslike otsuseid edaspidi vähendada?

Conloni soovitused on lihtsad:

1. Esimese asjana peaks otsustajad hakkama probleeme tunnistama ja reageerima, siis kui need ilmnevad ning mitte laskma ennast segada erinevate huvigruppide survest jätkata vastavalt algsele plaanile.

2. Olukordades, kus kogemused on napid, tuleb rohkem kuulata insenere ja eksperte. Eriti oluline on see juhul kui nende soovitused on vastupidised huvigruppide soovile.

3. Tippotsustajatel, kes oma otsustega võivad tappa või päästa astronaute, hävitada paljude perede elusid, terve majandusharu või sadu kilomeetreid rannikut, on kohustus küsida õigeid küsimusi ning kaaluda enne vastamist põhjalikult kõiki poolt ja vastu argumente.

 Kommentaar
 Indrek Maripuu, konsultatsioonifirma BDA partner
Tegemist ei ole kindlasti radikaalsete ja uuenduslike soovitustega, pigem üldtuntud ja üldsõnalistega. Iva, millele mina tähelepanu juhiks, on üldinimlik - kui oleme mingist ideest vaimustuses, siis kipume pigem otsima fakte, mis meid toetavad ning eirama neid mis seda ei tee. Conloni soovitus - kuulata segasel hetkel eksperte - on tõhus just selle soovmõtlemisest tingitud pimeduse vastu.

Allikas; juhtimine.ee

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad