Ligi: maksulaekumised näitavad kerget plussi

Juulikuu hea maksulaekumine on rahandusminister Jürgen Ligi sõnul positiivne uudis ja peegeldab majanduse tervenemist, kuid kaupmeestel on veel vara hindade tõstmise peale mõelda.

"Et juulis laekus 5,9 miljardit makse, on positiivne uudis, isegi, kui arvestame sesoonseid ja ühekordseid kõikumisi. Üldiselt peegeldab see majanduse tervenemist," ütles Ligi täna valitsuse pressikonverentsil.

Siiski märkis minister, et kõiki laekumisi vaadates on nüansse, millel on negatiivne element juures.

"Sotsmaksu laekumist, kus juuliuudised ei ole halvad, tuleb võtta ettevaatusega, sest tuleb arvestada, millal puhkusele mindi," rääkis Ligi viidates sellele, et sotsiaalmaksu laekus tänavu juulis 4% võrra vähem.

Sotsiaalmaksu laekumine on Ligi sõnul ka oluline signaal kaupmeestele, et sisenõudlus ehk inimeste sissetulekud ei ole veel taastunud. "Ei maksa hindu tõsta. Seda enam, et ka laene ei võeta sellisel määral. Kõik, kes arvavad, et nüüd on korras ja võib hakata hindu tõstma, eksivad," manitses Ligi kaupmehi järgi andmast ahvatlusele hindu kergitada.

Kõigile maksulaekumistele kokku andis minister hinnangu - kerge pluss.

Füüsilise isiku tulumaksu laekumine hakkab juba normaliseeruma. "Seni on laekunud alla kolmandiku ja see peegeldab maksulaekumise sesoonsust – aasta esimene pool on meil hästi kidur, selle põhjuseks on ka maksusoodustused, millest kõik ei ole mõistlikud," nentis Ligi.

Juriidilise isiku tulumaks on ministri hinnangul aga vägagi ebastabiilne, kuid oodatakse, et august toob senistele summadele tublisti lisa ning juuli tagasilöök ministrit murelikuks ei tee.

Ka ettevõtete käibed on hakkanud stabiliseeruma ja taastuma ning sama oodatakse ka käibemaksu laekumiselt.

Aktsiisidest rääkidest möönis minister, et kui üldiselt laekuvad aktsiisid hästi, siis ei tasu numbreid vaadates liialt innustuda - need ei tulene suurest nõudlusest aktsiisikaupade järele.

"Siin on laekumise taga ikka loomupärased aktsiisitõusud, mida tegime eelarvelistel ja maksupoliitilistel põhjustel. Kui vaatame koguseid, siis kogused ei ole suured, on kohati ka langenud. Täpselt on maksumuutuste tõttu raske hinnata, küll peegeldub sellest taas sisenõudlus - meie majandus taastub ekspordi, mitte sisenõudluse pinnal," ütles minister.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad