Kutsehaiguse hüvitis pärast koondamist

Küsimus: Ettevõtte endine töötaja, kelle tööleping lõpetati 18.09.2009 seoses koondamisega, esitas avalduse kutsehaiguse tagajärjel tervisekao kahju hüvitamiseks. Tal on olemas ka sotsiaalkindlustusameti otsus 50% töövõime kaotuse kohta alates 24.05.2010 kaheks aastaks. Missuguste õigusaktide järgi peab seda avaldust täitma ja kuidas arvutada keskmine kuusissetulek?

Vastus: Hüvitise maksmise alus sõltub sellest, millal on kutsehaigus välja kujunenud. Enne 2002. aasta juulit olid nendeks õigusaktideks tsiviilkoodeks ja valitsuse 10.06.1992 määrusega kinnitatud ajutine kord. Alates juulist 2002 reguleerib tervisekahjustusest tingitud kahju hüvitamist võlaõigusseadus (§ 130).

Need regulatsioonid on teineteisest mõnevõrra erinevad, muuhulgas nõudja tõendamiskoormuse osas. Võimalik on ka, et osalt on kahju hüvitamise aluseks üks ja osalt teine õigusakt, kui kutsehaigus on välja kujunenud pikema perioodi jooksul.

Võlaõigusseadus küll otseselt ei viita töötasuna saamata jäänud tulu arvutamise osas keskmise töötasu arvutamise korrale, kuid selle korra kehtestamine võiks olla üheks mõistlikuks hüvitise arvutamise aluseks. Konkreetse olukorra lahendamiseks on ilmselt mõttekas pöörduda abi saamiseks oma õigusnõustajate poole.

Vastas advokaadibüroo  Lepik & Luhaäär LAWIN

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad