Lugeja hääl: ettevõtte tulumaksu kontroll pea olematu

Maksuamet suudaks ettevõtte tuludeklaratsioone kontrollida tunduvalt tõhusamalt, kui aastas oleks üks maksustamise periood preaguse 12 asemel, leiab raamatupidaja.ee lugeja.

"E-maksuamet on väga hea asi. Tuleb igati tunnustada," kirjutab Teadja kommenteerides maksu-ja tolliameti teadet vigaste deklratsioonide hulga vähenemise kohta ning nendib samas, et jutt käib vaid tehnilistest vigadest -sisulistest vigadest ja väärdeklareerimisest ei räägita, mis tuleneb suuresti sellest, et maksuamet tegeleb peamiselt käibemaksuga.

"Ettevõtte tulumaksu kontrollimisega maksuamet sisuliselt ei tegele, sest riik on õhuke, ametnikke ressurss on väike ning Eesti tulumaksuseaduse kohaselt on ettevõttel aastas 12 maksustamise perioodi. Maksuamet suudaks kontrollida valimipõhiselt üsna efektiivselt ettevõtete tuludeklaratsioone, kui aastas oleks üks maksustamise periood nagu on enamikes maailma riikdies. 12 korda suuremat deklaratsioonide hulka ei suuda MTA mitte kuidagi kontrollida. Pealegi on mitmed tehingud ja protseduurid, mis omavad mõistlikku sisu pikema perioodi jooksul, mitte aga üksikute kuude lõikes," kirjutab ta.

Kolmas põhjus on Teadja hinnangul see, et Eesti ettevõtete kasumeid ei maksustata üldse.

"Maksustamisele kuulub kasumi jaotamine, mis võib olla dividendide kujul, aga ka varjatult teatud tehingute vormis. Seega ettevõtte tulumaksu kontrollimiseks peaks MTA sisuliselt kontrollima üksiktehinguid igal üksikul maksustamisperioodil, mida on aastas 12. Mission impossible!" resümeerib raamatupidaja.ee lugeja.

Teadja märgib, et nendest põhjustest tulenevalt on MTA sisuliselt loobunud ettevõtete tulumaksustamise kontrollimisest.

Hea lugeja, mida arvad Sina?

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad