Millal saab rase tööst keelduda?

Kui rasedale pole terviseseisundile vastavat tööd anda, võib töötaja ajutiselt töö tegemisest keelduda. Selle aja eest maksab haigekassa töötajale ajutise töövõimetuse hüvitist.

Küsimus: toodi arsti tõend raamatupidamisse "üleviimine kergemale tööle seoses tervisliku seisundiga". Põhjuseks rasedus. Arsti soovitus: keelatud raskuste tõstmine üle 4 kg. ning viibimine kõikuva temperatuuriga ruumis. Töökoht on külmhoone, kus tehakse külmutusteenust, säilitatakse kaupa.
Ühesõnaga, meil pole anda sellele töötajale nõutud tingimustele tööd. Mis edasi? On võimalik kuidagi tööleping üles öelda?

Vastus: Kui töötajale pole terviseseisundile vastavat tööd anda, siis on töötajal õigus ajutiselt töö tegemisest keelduda (TLS § 18 lg. 2) ja selle aja eest maksab haigekassa töötajale ajutise töövõimetuse hüvitist ravikindlustuse seaduses sätestatud korras (aluseks töövõimetusleht, määraks on 70% ja hüvitise maksmist alustatakse tööst keeldumise teisest päevast alates ja makstakse kuni rasedus- ja sünnituspuhkuse alguseni). Töötajale tuleks siis asendaja palgata juba enne rasedus- ja sünnituspuhkuse algust ehk siis alates ajast, mil rase töötaja on kasutanud oma õigust töö tegemisest keelduda.

Töölepingu ülesütlemine sellises olukorras terviseseisundist tuleneva töövõime vähenemise tõttu võib osutuda problemaatiliseks, sest sellel alusel töölepingu ülesütlemine eeldab pikemaajalist töövõime vähenemist (üldjuhul kestnud vähemalt neli kuud) ja üldiselt tuleb kõne alla sellises olukorras, kus töötaja terviseseisund ei võimalda vastavat tööd teha püsiva iseloomuga töövõimetuse tagajärjel. Raseduse tõttu töövõime vähenemine ei ole enamasti püsiv ning peale rasedus- ja sünnituspuhkuse lõppu saab töötaja tööle naasta ja tööd jätkata.

 Äripäeva Käsiraamatute Foorumis vastas Advokaadibüroo Lepik & Luhaäär LAWIN

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad