RM: müügimaksu mõju hindadele alles tuleb

Rahandusministeeriumi makromajanduspoliitika osakonna juhi Andrus Sääliku sõnul osutus Tallinna müügimaksu kehtestamise esialgne mõju hindadele oodatust tagasihoidlikumaks. "Tõenäoliselt korrigeeritakse hindu müügimaksu lisandumise tõttu ajalise nihkega."

Statistikaameti andmetel tõusid 2010. aasta juunis hinnad maiga võrreldes 0,4 protsenti ning eelmise aasta juuniga võrreldes 3,5 protsenti. Ministeeriumi hinnangul jäi selle aasta hinnatõusu tipp juunikuusse ning edaspidi on oodata inflatsiooni pidurdumist. Euroalal pidurdus inflatsioon esialgsel hinnangul aastases võrdluses 1,4 protsendini.

Juunis põhjustas inflatsiooni kiirenemise mobiilside hüppeline 16 protsendiline kallinemine. Osalt oli selle taga sooduskampaaniate lõppemine. Ilma mobiilside kallinemiseta oli kuuline tarbijahindade muutus pea olematu. 

Eesti Kaupmeeste Liidu andmeil aga tingis hinnatõusu sisseostuhindade kasv ja maksumuudatused.

"Juba pikemat aega on selge, et kui sisseostetavate kaupade hinnad on lähtuvalt nende tootmiseks kuluvate ressursside nagu energia ja tooraine kallinemise tõttu tõusnud, siis ei saa ka kaupade lõplik jaehind sellele reageerimata jätta," ütles Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika Meirlai.

Täna statistikaameti avaldatud juunikuu tarbijahinnaindeksi andmetel kasvasid kaupade hinnad aastases võrdluses 3,7%. Elekter, soojusenergia ja küte samal ajal 12,2%, mootorikütus 18,8% ning side 8,6%.

Merilai sõnul hakkas juunis kehtima ka müügimaks, mille lõplikku mõju saab hinnata alles sügisel, sest kõik kaupmehed ei läinud kohe hinnatõusu teed. "Samuti on nüüd see juunikuu viimane, mille võrdlusbaas möödunud aastaga sisaldab käibemaksumuudatuse mõju 18%-lt 20%le," lisas Merilai.

Juulist võib Rahandusministeeriumi väitel oodata inflatsiooni pidurdumist aastataguse käibemaksumäära ja mootorikütuse aktsiisi tõstmise mõju väljalangemise tõttu.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad