Riigikontroll: omavalitsused trikitaks laenu läbi firmade

Riigikontrolli hinnangul ei ole tihti selge, miks omavalitsused äriühingutes ja sihtasutuses osalevad. Mitmel juhul ilmnes osalemise olulise argumendina soov võtta laenu ilma, et see suurendaks omavalitsuse laenukoormust.

Ühingute juhtimise korralduses tuleb aga ette olulisi puudusi, mistõttu ei ole Riigikontrolli arvates avalikud huvid omavalitsuse osalusel tegutsevates ühingutes hästi kaitstud.

Riigikontrolli audit näitas, et vaatluse all olnud omavalitsustes ei olnud enamasti paika pandud, mille poolest on ühingus osalemine omavalitsusele oluline ja kuidas see aitab kaasa tema ülesannete täitmisele.

Samuti tõi audit välja, et ühingu juhtorganitele ette nähtud kohustusi sageli ei järgita ning passiivselt kasutatakse õigusi, mida seadus ühingu tegevuse suunamiseks ja kontrollimiseks omavalitsusele võimaldab. Õigusaktidest tulenevat ühingu juhtorganite ja valla- või linnavalitsuse rollijaotust peetakse tihti formaalsuseks, millest kinnipidamist ühingu juhtimisel ei tähtsustata.

Seda väljendab omavalitsusjuhtide aeg-ajalt ilmutatav soov sekkuda ühingu tegevusse vahenditega, mis on kohased omavalitsuse asutuse tegevuse koordineerimiseks. See ei ole aga ühingu juhtimispõhimõtetega kooskõlas ega korva vajakajäämisi juhtorganite tegevuses. Kui juhtorganid ei täida oma ülesandeid, on tõsine oht, et olulised muutused ühingu majandusseisus jäävad vajaliku tähelepanuta ning ühingu majandamine võib sattuda raskustesse. Selliseid näiteid auditi käigus ka ilmnes.

Eelkõige tuleks omavalitsuse ühingutes oma osa paremini täita nõukogul, mille olemuslik ülesanne ongi järelevalve ühingu tegevuse õiguspärasuse ja juhatusele seatud eesmärkide täitmise üle. Paraku on nõukogud moodustatud sageli poliitilistel alustel ega valda vajalikul määral erialaoskusi.

Riigikontroll auditeeris omavalitsuse kontrolli all olevas 17 äriühingus ja sihtasutuses omaniku- või asutajaõiguste teostamiseks seadusejärgsete vahendite kasutamist ning selgitas ühingus osalemise eesmärke.

Omavalitsuste kontrolli all tegutsevaid äriühinguid ja sihtasutusi oli käesoleva aasta kevadel ca 380. Seejuures on omavalitsuse osalusel tegutsevad äriühingud hõivatud enamasti kommunaalmajanduse ning sihtasutused tervishoiu valdkonnas. Omavalitsuste äriühingute ja sihtasutuste tulud oli 2009. aastal ca 7,3 miljardit krooni.

KOVide kontrollitavatest äriühingutest ja sihtasutustest olid 2009. a lõppedes 52% nn mikroettevõtted (töötajaid kuni 9), 37% nn väikeettevõtted (töötajaid 10–49), 7% nn keskmisi ettevõtted (töötajaid 50–249) ning 4% nn suurettevõtted (töötajaid 250 ja enam).

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad