Euro tuleb - mis saab osa- ja aktsiakapitalist?

Täna jõustuvad äriseadustiku muudatused, millega luuakse äriõiguslikud eeldused euro kasutuselevõtuks. Kadri Kallas ja Urmas Volens Advokaadibüroost SORAINEN selgitavad, mida see osa- ja aktsiakapitalile tähendab.

Mis muutub?

Osa- ja aktsiakapital tuleb konverteerida eurodeks.

Osakapital peab olema ühe euro täiskordne ning aktsiakapital 10 eurosendi täiskordne, kusjuures osanike/aktsionäride seniste osaluste proportsioonid peavad jääma endiseks. Tekib nimiväärtuseta aktsia kasutuselevõtu võimalus (aktsia saab arvestusliku nimiväärtuse).

Mida tegema peab?

Osa- või aktsiakapitali vahetuskursiga jagamisest ei piisa. Seega tuleb leida osa- või aktsiakapitalile täiesti uus suurus, lähtudes iga konkreetse ühingu olemasolevast osa- või aktsiakapitalist ning osanike või aktsionäride osaluste suurustest.

Osa- või aktsiakapital tuleb ümardada äriseadustikus nõutavale tasemele ja tagada kõigi osanike või aktsionäride osaluste säilimine endises proportsioonis.

Selle tulemusel tuleb osa- või aktsiakapitali enamasti vähendada või suurendada ning suurendamise korral, vajadusel, leida selleks vahendid (kasumi puhul saab suurendada fondiemissiooniga).

Millal tegema peab?

Paanikaks ei ole põhjust, kuna muudatusi on võimalik lihtsustatud korras teha ühe aasta jooksul alates euro tulekust. Seega võiks teha muudatusi põhikirja järgmine kord, kui osanikud/aktsionärid kokku tulevad, näiteks sügisel või ka järgmise aasta kevadel koos 2010. aasta majandusaasta aruande kinnitamisega.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad