RM: Eesti maksukoormus ELi madalaim

Eurostati ja Euroopa Komisjoni maksustatistika andmeil oli kaalutud keskmine maksukoormus EL liikmesriikides 2008. aastal tasemel 39,3 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP). Võrreldes 2007. aastaga on maksukoormus langenud 0,4 protsendipunkti võrra.

2008. aastal ulatus Eestis maksukoormus 32,2 protsendini SKPst, vähenedes 2007. aastaga võrreldes 0,1 protsenti. Otseste maksude osakaal SKPst kasvas 0,2 protsendi võrra eelkõige tänu füüsilise isiku tulumaksu osakaalu kasvule. Juriidilise isiku tulumaksu osakaal jäi samale tasemele.

Sotsiaalkindlustusmaksete osakaal SKPst kasvas ühe protsendi võrra peamiselt sotsiaalmaksu laekumise suurenemise tõttu. Käibemaksu laekumise vähenemine tõi kaasa kaudsete maksude osakaalu vähenemise kokku 1,4 protsendi võrra SKPst.

Mitmete ühekordsete asjaoludele tõttu, nagu II samba maksete peatamine, aktsiisikaupade varumine, suurenes maksukoormus Eestis 2009. aastal 36,4 protsendini SKPst. Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt hakkab siinne maksukoormus nii käesoleval kui ka järgnevatel aastatel taas vähenema.

Võrreldes teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega on maksukoormuse tase Eestis madalamate hulgas. Kui kaudsed maksud ja sotsiaalkindlustusmaksed on EL keskmise taseme läheduses, siis otseste maksude osakaal on EL keskmisest oluliselt väiksem. Põhjuseks eelkõige juriidilise isiku tulumaksusüsteemi eripärad teiste liikmesriikidega võrreldes.

Kõrgeima maksukoormusega EL riigid olid 2008. aastal Taani ja Rootsi, kus maksukoormus oli vastavalt 48,2 ja 47,1 protsenti SKPst. Madalaima maksukoormusega riik oli 2008. aastal Rumeenia, kus maksukoormus ulatus 28 protsendini SKPst. Alla 30 protsendi SKPst oli maksukoormus veel Lätis (28,9 protsenti), Slovakkias (29,1 protsenti) ning Iirimaal (29,3 protsenti).

Võrreldes 2000. aastaga on suurim langus maksukoormuses 2008. aastal toimunud Slovakkias, kus koormus langes 5 protsendipunkti võrra (34,1 protsendilt 29,1 protsendile). Eestis suurenes maksukoormus sama aja jooksul 1,2 protsendipunkti võrra (31 protsendilt 32,2 protsendile). Üheteistkümnes liikmesriigis on maksukoormus võrreldes kaheksa aasta taguse ajaga tõusnud, suurim kasv on olnud Küprosel (30 protsendilt 39,2 protsendile) ning Maltal (28,2 protsendilt 34,5 protsendile).

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad