Ametiühingud: vajame õiglasemat maksusüsteemi 

Täna kiitis Ametiühingute Keskliidu volikogu heaks ametiühingute maksupoliitilised seisukohad. Liit peab vajalikuks suurendada otseste maksude ja vähendada kaudsete maksude osakaalu riigi maksutuludes.

“Senise maksusüsteemiga jätkamine tähendaks, et Eesti pole kriisist midagi õppinud. Usun, et sotsiaalse turvalisuse tõstmise küsimused väärivad tõsisemat avalikku arutelu, ning loodan, et erakondade 2011. aasta Riigikogu valimiste platvormides saavad maksusüsteemi muudatuste ettepanekud samuti väärilise positsiooni,” ütles Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga.

Seniste maksupoliitika puuduste kõrvaldamiseks ja ühiskonna tasakaalustatud arengu saavutamiseks peab EAKL vajalikuks suurendada otseste maksude ja vähendada kaudsete maksude (käibemaks ja aktsiisid) osakaalu riigi maksutuludes, et paraneks väiksema sissetulekuga inimeste olukord.

Sotsiaalselt õiglasema maksusüsteemi tagamiseks tuleb EAKL hinnangul suurendada füüsiliste isikute tulumaksu progressiivsust. Samuti peab EAKL vajalikuks laiendada kapitali/omandi maksustamist, nähes ette erisused inimese põhieluaseme maksustamisele.

EAKL soovib riigi tulubaasi suurendamiseks ettevõtte tulumaksu taastamist. Samuti tuleb liidu hinnangul kehtestada tööõnnetus- ja kutsehaiguskindlustus, mis motiveeriks ettevõtteid parandama töökeskkonda, aitaks parandada elanikkonna tervist ning vähendaks samas survet ravikindlustuse ja riikliku pensioni eelarvele. Lisaks tahab EAKL suurendada sotsiaalkindlustuse sissetulekuid, laiendades eelkõige ravikindlustust.

Volikogu hinnangul tõi globaalne majanduskriis teravalt esile senise maksupoliitika suutmatuse suunata majanduse ja Eesti ühiskonna arengut, kuna ei taga riigile piisavalt vahendeid nii inimestele kui ka ettevõtetele oluliste avalike hüvede toimimise rahastamiseks.

“Eesti vajab maksupoliitilisi meetmeid, mis kiire majanduskasvu ajal motiveerivad säästmist ja aitavad vältida majanduse ülekuumenemist, seevastu majanduskasvu pidurdumise või majanduslanguse tingimustes soodustavad säästude kasutamist,” seisab dokumendis.

Volikogu otsusele tuginedes alustab Ametiühingute Keskliit arutelu erakondade ja asjaomaste riigiasutustega Eesti maksusüsteemi tõhustamiseks.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad