Teder pöördus Tallinna vee hinda kehtestava määruse pärast riigikohtusse

Õiguskantsler Indrek Teder saatis täna riigikohtule taotluse tunnistada Tallinna linnavalitsuse veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hindu kehtestav põhiseadusvastane määrus kehtetuks.

Õiguskantsleri hinnangul on määrus vastuolus seaduste ja põhiseadusega, kuna Tallinna linnavalitsus on jätnud täitmata oma kohustuse tagada veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenustele õiglased hinnad. Linnavalitsus ei ole sisuliselt kontrollinud AS Tallinna Vesi hindade kulupõhisust ning vee-ettevõtjale on tagatud põhjendamatult suur tulukus, nentis Teder.
Tallinna linnavalitsus ei täitnud õiguskantsleri 24. märtsil esitatud ettepanekut viia määrus kooskõlla seaduste ja põhiseadusega.

Veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste puhul on tegemist universaalteenustega, mida vee-ettevõtja osutab turgu valitsevas seisundis olles, märkis õiguskantsler. Et turgu valitsevas seisundis olev vee-ettevõtja oma positsiooni ei kuritarvitaks ning ei kehtestaks veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenustele ebaõiglaseid hindu, on seadusandja ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadusega volitanud kohalikku omavalitsust kehtestama veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenustele õiglased hinnad.

Õiglased on need hinnad siis, kui kohalik omavalitsus on veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hindade kehtestamisel lähtunud konkurentsiõiguse üldpõhimõtetest ning kehtestanud veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenustele hinnad, mis on võimalikult sarnased hindadega, mille eest vee-ettevõtja müüks kaupu n-ö tavapärastes konkurentsitingimustes.

Konkurentsitingimustes majandab ettevõtja end üldjuhul efektiivselt. Et ka vee-ettevõtja end efektiivselt majandaks, tuleb kohalikul omavalitsusel veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hindade kehtestamisel hinnata vee-ettevõtja kulude ja nende ulatuse põhjendatust ning hindade kehtestamisel arvestada vaid nende kuludega, mis on põhjendatud. Samuti tuleb kohalikul omavalitsusel hinnata vee-ettevõtjale tagatava tulu põhjendatust ning kehtestada sellised veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hinnad, mille arvelt poleks vee-ettevõtjal võimalik ülemäärast kasumit teenida.

Kui kohalik omavalitsus on veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuste hindade kehtestamisel neid põhimõtteid eiranud, siis on see hindu kehtestav määrus õiguskantsleri hinnangul vastuolus ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse ja põhiseadusega.

Õiguskantsleri hinnangul on Tallinna linnavalitsus kehtestanud oma 30.09.2009. a määruse „Tallinna ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni põhitegevuspiirkonna veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuse hinnad“ seaduste ja põhiseadusega vastuollu minnes.

„Tallinna linnavalitsus ei ole õigesti, see tähendab seadusandja juhistest ja eesmärkidest lähtuvalt reguleerinud AS Tallinna Vesi hinnakujundust nii, nagu seda teeks sõltumatu hinnaregulaator: ta ei ole hinnanud eraldi AS Tallinna Vesi kulude ja nende ulatuse põhjendatust ning on taganud vee-ettevõtjale oluliselt suurema tulukuse, kui saaks põhjendatuks pidada,“ selgitas õiguskantsler. „Seega  pole Tallinna Linnavalitsus kaitsnud tarbijaid turgu valitsevas seisundis oleva vee-ettevõtja ebaõiglase hinnakujunduse eest.“

Õiguskantsleri hinnangul ei ole vaja määruse põhiseaduspärasuse kontrollimiseks võtta eraldi seisukohta, kas vee-ettevõtja ja linna vahel sõlmitud teenuslepingus kokkulepitu vastab ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seadusele ning kas AS Tallinna Vesi erastamine oli põhiseadusega kooskõlas. Seda põhjusel, et lõppastmes on määruse põhiseaduspärasuse kontrolli puhul oluline vaid see, kas määrusega kehtestatud hinnad vastavad ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni seaduse nõuetele ja sedakaudu põhiseadusele, mitte aga see, kas määrusega kehtestatud hindadeni viinud teenusleping on seadusega kooskõlas.    

Õiguskantsler taotleb riigikohtult Tallinna linnavalitsuse 30.09.2009. a määruse „Tallinna ühisveevärgi ja –kanalisatsiooni põhitegevuspiirkonna veevarustuse ja reovee ärajuhtimise teenuse hinnad“ § 1 kui põhiseadusvastase normi kehtetuks tunnistamist.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad