Ministeerium: inflatsioon pidurdub aasta teisel poolel

Statistikaameti andmetel tõusid 2010. aasta mais hinnad aprilliga võrreldes 0,2 protsenti ning eelmise aasta maiga võrreldes 3,0 protsenti. Inflatsiooni pidurdumist on oodata alates juulikuust kui lõppeb aastatagune kaudsete maksude tõstmise mõju.

Juunis võib oodata Tallinna müügimaksu kehtestamise ning elektrihindade tõusu tõttu inflatsiooni mõningast kiirenemist. Seejärel inflatsioon pidurdub aastataguste kaudsete maksude tõstmise mõju väljalangemise tõttu. Hinnanguliselt peaks selle aasta hinnatõusu tipp jääma juunikuusse, teatas rahandusministeerium.

Euroalal kiirenes inflatsioon esialgsel hinnangul aastases võrdluses 1,6 protsendini.

Käesoleva aasta algusest alates on inflatsiooni kiirenemist põhjustanud valdavalt välistegurid nagu toidu ja mootorikütuse kallinemine. Maikuus need enam täiendavat hinnatõusu ei tekitanud. Varasematel kuudel toimunud kiire köögiviljade hinnatõus asendus mais langusega. Samas piimatoodete kallinemine jätkus. Selle taga on piimatoodete nõudluse kasv rahvusvahelistel turgudel, kuid väheste varude tõttu on pakkumispool mõnevõrra piiratud.

Mai hinnataset mõjutas valdavalt gaasi kallinemine. Erinevalt mootorikütustest avalduvad teistsuguse arvutusmetoodika tõttu välisturgude hinnamuutused maagaasi hindades viitajaga, mistõttu meie eratarbijatele jõudsid kõrgemad hinnad alles maikuus. Lisaks mõjutas tarbijahindu majutuse ja puhkusereiside mõningane kallinemine ning sideteenuste odavnemine.

Esimesel juhul on tegu hooajaliste põhjustega seoses aktiivsema reisimis- ja puhkusteaja algusega. Sideteenuste hindu mõjutasid sooduspakkumised, misjärel sidehinnad on langenud tagasi märtsikuise hüppelise hinnatõusu eelsele tasemele. Kuigi naftahind on reageerinud suurriikide kriisijärgsete probleemide süvenemisele jõulise hinnalangusega, ei jõudnud see veel mai jaehindadesse. Osaliselt on seda tasakaalustanud euro odavnemine.

Maastrichti inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) tõusis aprilli -0,6 protsendilt hinnanguliselt -0,4 protsendini mais.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

31. august 2018

Uudised

Tööriistad