Majandusaasta aruannete tähtaeg kukub kuu aja pärast

Kõik firmad ning mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille aruandeperiood algas 1. jaanuaril 2009, peavad oma majandusaasta aruande esitama elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaali kaudu 30. juuniks.

„Sel aastal tuleb aruanne esitada registrile elektrooniliselt e-äriregistri ettevõtjaportaalis ning esitatud aruanne peab vastama kehtestatud vorminõuetele,“ tuletas justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aavik justiitsministeeriumi pressiteates ettevõtjatele meelde muutunud majandusaasta aruande koostamise ja esitamise korda.

Erinevalt varasematest aastatest peavad mittetulundusühingud tänavu oma majandusaasta aruanded esitama mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrile – varem esitasid nemad aruanded maksu- ja tolliametile.

Äriregistri ettevõtjaportaali saab siseneda ID-kaardiga, mobiil-ID-ga või internetipanga kaudu. „Need, kes ei soovi ise aruannet ettevõtjaportaali sisestada, saavad selleks volitada oma raamatupidaja. Samuti saab portaali kaudu anda juurdepääsuõiguse audiitorile, kes saab vormistada raamatupidamise aastaaruande kohta vandeaudiitori aruande otse portaalis,“ selgitas Aavik.

Aruande esitajad, kes uut süsteemi kasutades hätta jäävad ning ei leia oma küsimustele vastust juhendmaterjalidest, saavad abi registrite ja infosüsteemide keskuse infotelefonilt 669 6609, mis on avatud tööpäevadel kella üheksast viieni. „Kui aga aruande esitamisel kerkivad üles mitte tehnilise esitamisega vaid aruande uue vormiga seotud küsimused, siis nendele saab vastuse just selleks otstarbeks loodud nõustamisfoorumist,“ sõnas asekantsler.

Foorumis vastatakse küsimustele kuni aruande esitamise perioodi lõpuni ehk 30. juunini. „Kuna registrite ja infosüsteemide keskus ja justiitsministeerium ei anna raamatupidamisnõu, siis tehakse raamatupidamisalastele foorumiküsimustele vastamiseks koostööd audiitorühingutega,“ selgitas Aavik. Lingid nõustamisfoorumisse leiab justiitsministeeriumi ja registrite ja infosüsteemide keskuse kodulehelt.

Samuti on avatud registrite ja infosüsteemide keskuses õppeklass, kus õpetatakse aruande esitamist ettevõtjaportaali kaudu. Vajadusel aidatakse aruanne registrile kohapeal ära esitada. Koolitustele saab registreeruda registrite ja infosüsteemide keskuse kodulehel.

Aruandekohuslased, kes ei soovi aruannet koostada ja esitada ettevõtjaportaalis, saavad käesoleval aastal aruande registrile esitada ka notari kaudu. Aruande esitamine notari kaudu maksab 400 krooni, millele lisandub käibemaks.

„On rõõm näha, et skeptikute ennustused ei ole osutunud tõeks ning uus majandusaasta aruannete esitamise süsteem on aruannete esitamist soodustanud, mitte aeglustanud,“ rõõmustas Aavik. „Kui möödunud aastal oli meile 31. mai seisuga esitatud 9304 aruannet ehk 11 protsenti kõigist aruannetest, siis käesoleva nädala seisuga on laekunud juba 14 774 aruannet ehk 12 protsenti kogumahust,“ võrdles ta nubmreid.

Tasub teada

Äriregistri ettevõtjaportaal asub aadressil: https://ettevotjaportaal.rik.ee

Nõustamisfoorum asub aadressil: https://ajaveeb.just.ee/e-aruandlus/foorum/

Ettevõtete majandusaasta aruandeid saate otsida ja vaadata aadressil: https://ariregister.rik.ee

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad