KOMMENTAAR: Kuidas eurole üle minna?

Seoses Eesti üleminekuga eurole 2011. aasta 1. jaanuaril on üheks kõiki ettevõtjaid puudutavaks muudatuseks aktsia- ja osakapitali arvestamine eurodes.

Alates 1. juulist käesoleval aastal on äriühingutel võimalik üle minna euro-põhisele osa- või aktsiakapitalile. Ehkki üleminek ei ole veel kohustuslik, on see tulevikku vaadates vajalik.

Äriregister ei tee automaatseid ümberarvutusi - iga osaühing ja aktsiaselts peab europõhisele osa- või aktsiakapitalile üle minema iseseisvalt.

Iga äriühing vajab individuaalset lähenemist. Osa- või aktsiakapitali muutmisel eurole üleminekuks kehtib kaks olulist põhimõtet: osakapital peab olema ühe euro täiskordne, aktsiakapital 10 eurosendi täiskordne.

Äriühingu osanike või aktsionäride seniste osaluste proportsioonid peavad jääma endiseks.

Üksnes olemasoleva osa- või aktsiakapitali vahetuskursiga jagamisest ei piisa. Enamikul juhtudel tuleb leida osa- või aktsiakapitalile täiesti uus suurus, lähtudes iga konkreetse ühingu olemasolevast osa- või aktsiakapitalist ning osanike või aktsionäride osaluste suurustest.

Osa- või aktsiakapital tuleb ümardada äriseadustikus nõutavale tasemele ja tagada kõigi osanike või aktsionäride osaluste säilimine endises proportsioonis.

Selle tulemusel tuleb osa- või aktsiakapitali enamasti vähendada või suurendada ning suurendamise korral leida selleks vahendid.

Europõhisele osa- või aktsiakapitalile üleminekut peetakse põhjendatult üheks keerukamaks protsessiks euro kasutuselevõtmisel. Osa- või aktsiakapitali muutmisel europõhiseks on muu hulgas vajalik leida osa- või aktsiakapitali uus suurus; viia läbi osa- või aktsiakapitali suurendamine või vähendamine, muuta põhikirja ning taotleda kannete muutmist äriregistris.

Vajadusel tuleb ka välja lasta nimiväärtuseta aktsiaid ning registreerida muudatused Eesti väärtpaberite keskregistris.

Eurole üleminekul tekib ka uusi võimalusi, näiteks on esimese aasta jooksul euro kasutuselevõtust eeltoodud muudatused riigilõivuvabad.

Ka saab alates 1. juulist sellel aastal uue äriühingu asutada juba eurodes väljendatud osa- või aktsiakapitaliga.

Väheneb ka seadusega nõutav osa- või aktsiakapitali minimaalne suurus.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Raino Paron, Martin Käerdi

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad