Alternatiiv pangalaenule: mezzanine

Kuidas rahastada oma plaane, kui pangalaenu kättesaadavus on oluliselt vähenenud ehk kas abi võiks olla mezzanine-finantseerimisest?

Ettevõtte peamised finantseerimisallikad – pank, mezzanine ehk vahefinatseerimine, private equity ehk erakapital

Tänastes kokkukuivanud likviidsustingimustes on ettevõtted järjest enam sunnitud otsima pangalaenule alternatiivseid finantseerimislahendusi. Üldistades võiks öelda, et kui pank keeldub ettevõtja plaane finantseerimast, siis on veel jäänud kaks kapitali allikat, mida kaaluda:

* erakapital 
* vahefinantseerimine.

Erakapital on valmis võtma kõrgemaid riske, kuid samas on ka selle hind kallim (oodatav aastatootlus 25+%). Lisaks soovib erakapital tihti ka ettevõttes
enamusosalust ja kontrolli ettevõtte juhtimises. Mezzanine ehk vahefinantseerimine jääb nii oma hinnalt kui riskitaluvuselt pangalaenu ja erakapitali vahele ning sellel on ühiseid jooni nii pangalaenu kui erakapitaliga.

Kuna finantsjuhtide teadlikkus Eestis sellise finantseerimisvormi
olemasolust ning parameetritest on pigem madal, siis ongi järgnevate lõikude eesmärk anda esmane ülevaade mezzanine ehk vahefinantseerimise olemusest.

Vahefinantseerimise struktuur

Ka vahefinantseerimise struktuuris on sarnast nii pangalaenule kui erakapitalile:

1. Jooksevintress – nii nagu pangalaengi kannab mezzanine investeering jooksevintressi.
Mezzanine’i jooksevintress on kõrgem kui pangalaenul, kuid üldjuhul jääb alla poole 10% taset

2. Kumuleeruv intress – kumuleeruvat intressi ehk „pay-in-kind“ intressi arvestatakse laenu põhiosalt, kuid seda ei maksta aasta lõpus välja, vaid liidetakse põhiosale ning järgmisel aastal toimub nii jooksevintressi kui kumuleeruva intressi arvestus juba suurenenud põhiosalt. Kumuleeruvat intressi mõnes tehingus kasutatakse, mõnes mitte – lähtuvalt konkreetsest situatsioonist. Mezzanine fondi jaoks on see võimalus fikseerida tootlust ning ettevõtte jaoks võimalus optimeerida makse (sõltuvalt asukoha maa maksusüsteemist).

3. Aktsiaoptsioon ettevõttes – kindlasti on mezzanine fondi jaoks väga olulise tähtsusega aktsiaoptsioon ettevõttes. Mezzanine ei jahi kunagi enamusosalust ettevõttes, vaid passiivse investorina rahuldub vähemusosalusega (tüüpilises tehingustruktuuris jääb see 1-10% vahele). Aktsioptsioon ühendab ka mezzanine fondi ja teiste aktsionäride huvid ettevõtte käekäigu osas. Panga puhul võib näiteks neile mõistlikuna tunduv lahendus oluliselt erineda aktsionäridele mõistlikuna tunduvast lahendusest, seda eriti siis, kui ettevõte on sattunud raskustesse.

Vahefinantseerimise maht ja periood

Mezzanine investeeringu suurus algab üldjuhul ca 15 miljonist EEK’ist, perioodiks on tüüpiliselt 4-7 aastat ja mezzanine’i tagasimakse struktureeritakse bulletina.

Näitlikustamiseks:
oletame, et mezzanine investor paigutas ettevõttesse 30 miljonit EEK’i, kokku lepiti jooksvas intressis 7%, ning bullet tagasimakses 5nda aasta lõpus. Lisaks sai mezzanine investor optsiooni 5% ettevõtte aktsiatele.
Seega maksab ettevõte igal aastal jooksvat intressi 30x0.07=2.1 miljonit EEKi ning 5. aasta lõpus maksab tagasi põhiosa 30 miljonit EEK’i.

Nüüd on küsimus selles, mis saab aga optsioonist?

Siin on mitu alternatiivi:
1) kui näiteks 4ndal aasta lõpus tekib ettevõttele ostuhuviline ning teistele aktsionäridele tundub hind atraktiivne, siis on hea võimalus väljuda ka mezzanine’il.

2) kui kokkulepitud 5-aastase investeeringuperioodi jooksul ei teki ettevõttele
ühtegi ostuhuvilist, siis müüakse optsioon teistele aktsionäridele ning hind arvutatakse varem kokkulepitud valemi alusel.

Millistel eesmärkidel vahefinantseerimist kasutada?

Mezzanine finantseerimist võib kasutada väga erinevatel eesmärkidel – näiteks investeeringud ettevõtte laiendamisse (käibekapital, põhivarad), ettevõtete ost-müük, refinantseerimised (lühiajaliste kohustuste refinantseerimine pikajaalisteks). Mezzanine ei sobi aga start-up ettevõtete/projektide finantseerimiseks ning turnaround situatsioonides, kus investeeringut
vajatakse negatiivse rahavoo positiivseks pööramiseks.

Eeldused vahefinantseerimise kasutamiseks

Teisest küljest vaadates tuleks rääkida ka sellest, milliseid ettevõtteid peab mezzanine investor atraktiivseks. Kindlasti on üks peamistest lähtepunktidest finantsparameetrid – EBITDA, olemasolev võlakoorem suhestatuna EBITDA’sse ning omakapitali osakaal. EBITDA puhul jälgitakse nii ajaloolist kui prognoositavat EBITDA’d.

Käesoleval hetkel tuleks näiteks kindlasti analüüsida nii 2008, 2009 ajaloolist kui 2010 prognoositavat EBITDA’d, sest ajad on turbulentsed ja üks aasta ei pruugi peegeldada ettevõtte tegelikku potentsiaali. Olemasolev intressikandev võlakoorem võiks jääda alla poole 4xEBITDA taset. Kindlasti tuleb ka kasuks tugev turupositsioon ning ennast tõestanud juhtkond. Mezzanine fond soovib enne investeeringu tegemist ka seda, et ettevõttes oleks läbi viidud due diligence analüüs (eelkõige finants- ja õigusalane).

Vahefinantseerimine – täiendav võimalus oma plaanide rahastamiseks

Kokkuvõtvalt võib öelda, et mezzanine on paindlik instrument, mida võib struktureerida väga mitmel erineval viisil ning kasutada erinevatel eesmärkidel. Kui pank pole valmis mingil põhjusel ettevõtet rahastama, siis tasuks kindlasti kaaluda mezzanine’i kasutamist oma plaanide elluviimiseks.

Artikli autor Martin Reinson esines ettekandega mezzanine'ist 15. aprillil Pärnu Finantskonverentsil.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Martin Reinson

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad