ÄP Käsiraamatute foorum: 24tunnine tööaeg

Küsimus: Kas on võimalik käia 24tunniste vahetustega tööl? Tegemist on tanklaga ja tööliste sooviga. Mida selleks teha?

Vastus: Tööandja peab lähtuma töölepingu seaduses sätestatud töö tegemise aja piiranguist ja minimaalselt lubatud igapäevase puhekaja kestvusest. Täistööajaga töötades ei või tööaeg koos ületundidega nt summeeritud tööaja korral olla pikem kui 13 tundi. Reeglina ei või 24tunnise ajavahemiku jooksul jääda töötajale järjestikust puhkeaega vähem kui 11 tundi. Muud kokkulepped on tühised.

Erandeid võib teha vaid kollektiivlepinguga ja tingimusel, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust, ELi direktiivi 2003/88/EÜ art 17 lg 3 nimetatud juhtudel ja tingimustel.

Taolised juhud on:
* kui tegu on tegevusega, mille puhul töötaja töö- ja elukoht asuvad teineteisest kaugel või töötaja erinevad töökohad on üksteisest kaugel;

* turvamis- ja järelevalvetoimingute puhul, mis nõuavad vara ja isikute kaitseks pidevat kohalolekut, eriti turvameeste ja majahoidjate või turvafirmade puhul;

* mis nõuavad teenuse või tootmise pidevat jätkumist - nende kohta toob direktiiv ka mitteammendava loetelu, milles tanklaid pole nimetatud, kuid ilmselt võiksid mõnel juhul ka siia kuuluda.

Kui tulenevalt direktiivist saab erandit kasutada, peab tööandja andma töötajale, kes töötab 24 tunni jooksul rohkem kui 13 tundi, vahetult pärast tööpäeva lõppu täiendavat vaba aega võrdselt 13 töötundi ületanud töötunide arvuga. Nimetatud tunde ei tohi rahaliselt hüvitada.

Vastas advokaadibüroo  Lepik & Luhaäär LAWIN

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad