Tulumaksuseaduse eelnõu ei läbinud riigikogu kadalippu

Riigikogus eile arutlusel olnud tulumaksuseaduse muutmise eelnõu hääletati opositsiooni häälekale vastuseisule vaatamata esimesel lugemisel maha.

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni poolt  22. veebruaril riigikogule menetlemiseks saadetud tulumaksuseaduse muutmise ja täiendamise seaduse eelnõu (694 SE), milles nähti ette tulumaksuseaduse § 48 muutmise selliselt, et töötajate haiguskindlustuse kulud, mida tööandja tulenevalt kollektiivlepingust kannab, ei oleks erisoodustusena maksustatavad, jäi eile riigikogus toetuseta.

Rahanduskomisjon põhjendas otsust sellega, et sotsiaaldemokraadid eelnõu algatajana ei ole teinud piisavaid analüüse, kui suurel määral  mõjutab muudatus riigikassa tervist ning pole välja pakutud ka välja allikat, mille arvel katta vähenevaid laekumisi, muu hulgas pensionikassasse, haigekassasse ja riigieelarvesse tervikuna.

"Neid katteallikaid ei ole välja pakutud minu arvates ühel põhjusel," märkis riigikogu kõnepuldis selgitusi jaganud rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Mänd, "Eiki Nestor väitis komisjonis ja väitis ka täna siin riigikogu ees, et tegelikult kulusid ei teki. Valitsus omakorda väidab, et need viited, mis on seletuskirjas toodud, mis puudutab tervisekindlustussummasid, on Maksu- ja Tolliametilt võetud summad deklareeringute järgi. See oli kogu analüüsi alus, mida valitsus ei pidanud piisavaks. Ja sellest tulenevalt ei saanud komisjon selgeks, kui suur on tegelikult tulude vähenemise summa," kommenteeris Mänd rahanduskomisjoni otsust.

Riigikogu opositsioon ei olnud aga rahul, et eelnõu nii kergekäeliselt tagasi lükatakse. Samuti tekitas küsimusi, kas ja miks rahanduskomisjon ise analüütilise poolega ei tegelenud. Mänd märkis, et see ei kuulu ühegi komisjoni praktikasse ning on vastavalt eelnõude menetlemiskorrale siiski eelnõu autori kohustus.

Mänd pidi lisaks eelnõud puudutavatele küsimustele pareerima hulgaliselt ka poliitilisi rünnakuid, mille teemaks oli tema hiljutine erakonnavahetus. Riigikogu aseesimees Keit Pentus oli sunnitud riigikogulastele meelde tuletama, et arutelu all on siiski tulumaksu seaduse muutmise eelnõu, mitte Tarmo Männi personaalküsimus.

Loe riigikogu istungi stenogrammi SIIT.

Taust

Seaduseelnõus nähti ette:

*  tulumaksuseaduse § 48 muutmine selliselt, et töötajate haiguskindlustuse kulud, mida tööandja tulenevalt kollektiivlepingust kannab, ei oleks erisoodustusena maksustatavad. Kui tööandja kulud muul alusel kannab (nt töölepingus sätestatud kohustus), siis on tegu endiselt erisoodustusega.

*  tasemekoolituse kulude kandmise erisoodustuse sätte alt väljaviimine (maksustamise küsimuse peaks seega lähtuvalt konkreetse koolituse sisust ja suunatusest otsustama).

Lisaks sooviti TuMS § 48 täiendada sättega, mis välistaks erisoodustuste hulgast töötajate tervisespordi kulude hüvitamise ja kulutused haiguste ennetamiseks rakendatavatele tervishoiuteenustele ja ravile, mis kokku ei ületa 3 000 krooni töötaja kohta kalendriaastas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad