KOMMENTAAR: õppepuhkus on töötaja õigus

Tööandja võimalused piirata töötajat õppepuhkuse vormi valimisel on advokaadibüroo Lepik & Luhaäär advokaadi Triinu Hiobi hinnangul üsna piiratud. Kõigile õppivatele töötajatele õppuhkuseõiguse tagamise idee realiseerimiseks tuleks advokaadi sõnul aga seadust täpsustada.

Järgneb Triinu Hiobi kommentaar:

Täiskasvanute koolituse seadus näeb ette õppiva töötaja õiguse saada n.ö tavalist õppepuhkust 30 kalendripäeva aastas ja lisaks õppe lõpetamiseks täiendavat õppepuhkust 15 päeva.

Esimene neist on tasemekoolituse puhul tasustatud 20 päeva ulatuses keskmise töötasuga, teine aga vaid alampalgaga. 30 kalendripäeva pikkust õppepuhkust võib töötaja kasutada mistahes õppetööalaseks tegevuseks, olgu siis loengutes käimine, eksamite sooritamine või hoopis lõputöö kirjutamine. See, et töötajal on võimalik saada õppe lõpetamiseks 15 päeva täiendavat õppepuhkust, on pigem lisaõigus neile, kes muu õppepuhkuse ära kasutanud või kavatsevad seda samal aastal kasutada muuks koolituseks, ega võta võimalust kasutada lõputöö kirjutamiseks tavalist väljavõtmata õppepuhkust.

Seega leian, et töötajal on võimalik valida, missuguse õppepuhkuse ta  soovib lõputöö kirjutamiseks võtta – õppepuhkus on töötaja õigus ning tööandja võimalused siin töötajat piirata on minu arvates üsna piiratud.

Küll aga tasuks töötajal õppepuhkust nõudes määratleda, millist õppepuhkuseõigust ta soovib realiseerida. Kui siis tööandja tasustab töötajat väiksemas ulatuses (20 päevaks keskmise töötasu säilitamise asemel makstakse vaid alampalka), ei jää siiski muud teed kui pöörduda saamata tasu nõudmiseks töövaidluskomisjoni või kohtusse – vaid need organid saavad puuduva tasu siduvalt välja mõista.

On mõneti üllatav, et taoline probleem on tekkinud. Täiskasvanute koolituse seadus pärineb küll aastast 1993 ning tekitab ka paljude muutmiste-täiendamiste järel segadust, kuid minu meelest on oluliselt tõsisem ja võimalikke vaidlusi tekitav küsimus see, et seaduses sisalduv definitsioon seob ikka veel tasemekoolituse mõiste õhtuse, kaugõppe või eksternina õppimisega. Puht grammatiliselt vaadatuna võiks seega panna küsimuse alla üldse täiskoormusel õppivate tudengite tasustamise õppepuhkuse ajal.

Selles osas oleks hea meel näha seaduses täpsustust, mis aitaks realiseerida eelmisel suvel sisseviidud ideed kõigile õppivatele töötajatele õppuhkuseõiguse tagamisest.

Kommentaar on kirjutatud vastukajana EPLi artiklile "Rahandusministeerium tahab tudengi puhkusetasu kärpida" ning EÜLi seisukohale  "Õppepuhkuse tasu maksmise aluseks tuleb võtta keskmine palk."

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Triinu Hiob

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad