Maksuamet: siirdehindade risk üha kasvab

Eri riikide seotud isikute vaheliste tehingutega maksukohustuse optimeerimine paneb ettevõtjad ebavõrdsesse olukorda ning jätab riigi ilma maksutulust, ütles maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juht Egon Veermäe, kelle sõnul on selline praktika sagenenud.

“Sellise tegevuse juures ei saa välja tuua plusse ega heakskiitu,” nentis Veermäe.

Äripäev kirjutas möödunud nädalal, kuidas Eestis tegutsev logistikafirma Wett võib olla Soomes ja Venemaal teenitud kasumi siirdanud Eestisse, kus on soodsam maksukeskkond. Osa lugejaid leidis, et kasumi Eestisse siirdamine on erinevalt tulu välja viimisest positiivne nähtus, kuid maksuamet sellega nõus pole - oluline on, et tulu maksustamine toimub õiges riigis õige määra alusel.

Järgneb Egon Veermäe kommentaar siirdehindade teemal:

Rahvusvahelise maksuõiguse järgi on tuluallikariigil eesõigus maksustada riigist teenitud tulusid. Seotud isikute vahelistes tehingutes seob isikuid ühine eesmärk – maksimeerida kasumit – ning selle saavutamiseks liigutatakse läbi erinevate tehingute kasum piirkonda või ka ettevõtlusvormi, mis tagab kokkuvõttes väiksema maksukoormuse. Reeglina toimub selline kasumi liigutamine läbi kokkulepete, mis ei ole majanduslikult põhjendatud ning mida mitteseotud osapooled sellisel kujul omavahel ei sõlmiks.

Seega siirdehinna kaudu maksukohustuse optimeerimine paneb ettevõtjad ebavõrdsesse olukorda ning jätab riigi ilma maksutulust. Sellise tegevuse juures ei saa välja tuua plusse ega heakskiitu.

Viimaste aastakümnete jooksul on hargmaiste ettevõtjate (seotud ettevõtjad, mis asuvad erinevates riikides) roll maailmakaubanduses oluliselt suurenenud. Hargmaiste ettevõtjate tekkimine ja arenemine asetab maksuhaldurite ning hargmaiste ettevõtjate ette järjest keerulisemaid maksustamisega seotud küsimusi. Erinevate riikide hargmaiste ettevõtjate maksustamise korda ei saa käsitleda eraldi, vaid seda tuleb teha rahvusvahelises kontekstis.

Nii hargmaiste ettevõtjate kui ka maksuhaldurite probleemid tekivad peamiselt praktilistest raskustest hargmaiste ettevõtjate kontserni kuuluvate ettevõtjate või püsivate tegevuskohtade tulude ja kulude määratlemisel, eriti seal, kus hargmaiste ettevõtjate kontserni tegevus on kõrgelt integreeritud.

Miks ei ole tulude siirdamine hea? Väga lihtsal põhjusel: riik jääb ilma maksutuludest. Maksustamine toimub seal, kus tulu teenitakse. Oluline on maksustamise juures ka see, et ühte tulu ei maksustataks mitu korda. Maksuhaldur ei hinda, kas maksude optimeerimine on hea või halb, vaid oluline on, et tulu maksustamine toimub õiges riigis õige määra alusel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

31. august 2018

Uudised

Tööriistad