EVEA: Eesti tööturg vajab terviklikku lahendust

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) esitas riigikogule ja valitsusele oma ettepanekud, kuidas kiirendada uute töökohtade loomist ja soodustada ettevõtlusega alustamist alternatiivina tööpuudusele.

EVEA hinnangul aitaks ettepanekute realiseerimine nii uute töökohtade loomist olemasolevates ettevõtetes kui ka uute väikeettevõtete ehk tööandjate teket.

EVEA president Marina Kaas nentis, et ettepanekud on lihtsad ja osa neist on ühel või teisel kujul juba kõlanud toimuvas arutelus kas EVEA enda või teiste organisatsioonide või poliitikute suust,  toetamaks ettevõtjaid kui riigi toimimise alustalasid.

EVEA teeb ettepaneku järgmisteks sammudeks:

1. Kaotada töötasudelt ja FIE-de ettevõtlustulult makstava sotsiaalmaksu alampiir ning kehtestada kord, millega sotsiaalmaksu makstakse proportsionaalselt saadud töötasu või ettevõtlustuluga.

Hetkel kehtiv miinimumpalgaga võrdne arvestuse alampiir pärsib lihtsate ning osalise tööajaga töökohtade loomist, seda eriti riigi äärealadel, kui ka tööandja võimalust säilitada töökohti, viies töötajad üle osalise tööajaga tööle. Alampiiri kaotamine oleks ühtlasi ka heaks signaaliks riigi usaldusest oma kodanike ja ettevõtjate vastu ning toetaks ausa maksumaksmise mentaliteeti.

Usume, et tänu sellisele muudatusele loodud/legaliseeritud töökohad toovad riigile rohkem maksutulu, kui muudatusega kaasnev hüpoteetiline maksude alalaekumine.

2. Kehtestada sotsiaalmaksu ülempiir, et kergendada ettevõtjate poolt kvaliteetsete, n.ö. „tarkade” töökohtade loomist.

EVEA ei soovi nimetada ühtegi konkreetset piirmäära, sest selle määratlemiseks oleks vaja analüüsida kõrgepalgaliste osakaalu sotsiaalmaksu laekumistes ja vastavat mõju riigi tuludele. Sotsiaalmaksu ülempiiri peab tingimata arutama ettevõtjate esindusorganisatsioonidega.

3. Viivitamatult kaotada FIE-de avansilise sotsiaalmaksu tasumise kohustus, võrdsustades füüsilisest isikust ettevõtjad teiste ettevõtjatega ja väärtustades iseenda tööandjaks hakkamist.

4. Kiires korras võtta vastu Äriseadustiku muudatused, mis võimaldavad eraisikutel luua sümboolse osakapitaliga piiratud vastutusega äriühinguid.

Selline regulatsioon on juba jõustunud nt. Saksamaal, Belgias, Bulgaarias ja Lätis ning on kooskõlas Euroopa Liidu ettevõtluspoliitikaga. Antud muudatus lahendab põhimõtteliselt ka teised FIE-dega seotud probleemid, sest teeb ülemineku FIE-st osaühinguks lihtsaks ja mõistlikuks. Antud muudatus aitab eeskätt ettevõtjapotentsiaaliga töötuid, noori ja koduperenaisi ning vähendab nimetatud ühiskonnagruppide survet sotsiaaltoetuste süsteemile.

"Soovime siinkohal märkida, et tekkinud situatsiooni tööturul ei paranda vaid ühe nimetatud meetme realiseerimine, vaid vaja on terviklikku lahendust. Tänane Eesti vajab nii odavaid kui ka kalleid töökohti!" märkis EVEA juhatuse liige Kersti Kraas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

Uudised

Tööriistad