Riigieelarve ülejääk 1,7 miljardit tänu välistoetustele

Eesti riigieelarve tulud ületasid 2010. aasta esimese kahe kuuga kulusid 1,7 miljardi krooni võrra, teatas rahandusministeerium.

Veebruaris oli küll riigieelarve 0,14 miljardiga defitsiidis, kuid see oli tingitud tulumaksu tagastatust maksu- ja tolliameti poolt.

Ministeeriumi teatel oli riigieelarve aasta alguse kassapõhilise ülejäägi taga välistoetustest tingitud eripärad. Nimelt laekus ainuüksi veebruaris eelarvesse 3,2 miljardi krooni eest mittemaksulisi tulusid, millest 1,9 miljardit olid välistoetused.

Kokku moodustavad kahe kuu 15,3 miljardi kroonisest tulubaasist mittemaksulised tulud 4,5 miljardit ja maksutulud 10,8 miljardit (17,4% eelarvest). Suurimate tululiikidena laekus sotsiaalmaksu 4,4 miljardit ning käibemaksu 3,2 miljardit krooni.

Võrreldes aastatagusega perioodiga on kasvanud maksutulude maht kahe kuuga 0,8 miljardi ja mittemaksuliste tulude hulk 0,6 miljardi krooni võrra.
Rahandusministeeriumi sõnul on maksutulude suure laekumise taga peamiselt aktsiisikaupade varumisest enne 1. jaanuari maksutõusu.

Riigieelarve kulusid tehti kahe kuuga kokku 13,6 miljardi krooni ulatuses ehk 14,9% planeeritust. Sellest suurimate kuludena maksti kokku 6,1 miljardit peamisteks sotsiaaltoetuseks.

Välisvahendeid on koos ettemaksetega sel aastal välja makstud 1,6 miljardit krooni, mis on ligi 500 miljonit enam kui möödunud aasta samal ajal. Sellest struktuuritoetusi maksti välja 673 miljonit krooni ehk 206 miljonit rohkem kui möödunud aasta samal perioodil.

Likviidseid finantsvarasid ehk deposiite ja võlakirju oli riigikassas veebruari lõpu seisuga 18 miljardit krooni. Võrreldes jaanuari lõpu seisuga suurenes riigi likviidsete finantsvarade kogumaht 160 miljoni võrra, mis peamiselt tulenes klientide poolt hoitavate vahendite mahu kasvust.

Rahandusministeeriumi sõnul oli valitsussektori eelarve defitsiit jaanuaris 761 miljonit krooni (0,36 protsenti SKPst) ning terve aasta lõikes võiks jääda valitsussektori defitsiit 2,2%/SKP juurde.

Eelmisel aastal kujunes valitsussektori tekkepõhiseks eelarvepuudujäägiks 3,7 miljardit krooni (1,7% SKPst), mis on tunduvalt väiksem Maastrichti kriteeriumi 3% piirist.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Raivo Sormunen

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad