Parim võlakaitse: ennetustöö

Makseraskuste kasvades on kujunenud avalikus diskussioonis arvamus, et pangad on võlaprobleemides vastaspool, mitte osapool. Tekkinud kuvand on ekslik.


Kriisi mõjul kasvas abivajavate perekondade arv kordades, kuid siiani on pangad enamuse makseraskustesse sattunud perede abistamisega toime tulnud.

Pangad on andnud eluasemelaenu paarikümneaastase perspektiiviga teades, et selle aja jooksul võib peredel tekkida ajutisi makseraskusi. Viimaste ületamine ning ühiselt lahenduste leidmine on kõikide osapoolte huvides, mida on näidanud ka senine praktika.

Klientide abistamiseks restruktureerisid pangad eelmisel aastal 6000 perekonna kodulaenu. Mõnel juhul aitas vaid maksekuupäeva muutmisest, keerulisemates olukordades sai pere kokkulepitud perioodiks täieliku laenupuhkuse. Kindel on see, et ajutisi tagasilööke ja makseprobleeme saab leevendada vaid siis, kui mõlemad osapooled otsivad koostöös lahendusi ega vastandu teineteisele. Sissetuleku olulise vähenemise või töökaotuse korral tuleks inimesel koheselt pöörduda panga poole. Õigeaegne panga ja kliendi vaheline kontakt võimaldab probleemidega tegeleda juba nende algfaasis ning aitab vältida võlgade kuhjumist.

Miks probleemid tekkisid?
Eesti laenuvõtja probleemiks on täna vähesed likviidsed säästud, mistõttu võib ka ajutine sissetuleku kaotus viia pere eelarve pikaks ajaks tasakaalust välja. Eestimaalase keskmine rahaline tagavara on umbes 20 000 krooni ning see katab parimal juhul kahe kuu kulutused.

Praegune võlakaitse seadus tegeleb tagajärjega püüdes leida lahendusi juba hättasattunud peredele. Võlakaitse seaduse väljatöötamise kõrval peaksime me aega ja energiat leidma ning mõtlema ka sellele, et mis viisil oleks võimalik vähendada riske tulevikus. Parim võlakaitse on nii pankade kui ka laenuvõtjate seisukohalt hea ennetustöö ning läbimõeldud süsteem, mis võimaldab minimeerida probleemide eskaleerumist nii ajutise töövõimetuse kui ka sissetulekute vähenemise tõttu.

Rahalise kindlustunde loomine on säästude kogumise näol väga pikaajaline protsess. Kohest efekti annab aga kindlustamine, mis on üks kiiremaid viise kindlustunde loomiseks.

Saksamaal on laenumaksed kindlustatud
Näiteks Saksamaal on 80% eluasemelaenudest ja 90% tarbimislaenudest kaetud kindlustusega, ehk kui inimese sissetulek väheneb tervisehäda või töökaotuse tõttu, siis maksab kindlustus tema eest laenumakseid. Saksamaal peetakse kindlustust lausa eelduseks laenu saamiseks.

Kindlustusseltside kaasamine laenamisega seotud riskide maandamiseks oleks üks pikaajaliselt töötav lahendus, mis aitaks vältida massilisi võlgnevuste tekkimist ka majanduslanguse faasis. Loodetavasti peatselt mööduv majandussurutis ei ole viimane Eesti ajaloos, seega tasuks õppida saadud kogemusest ning kohandada laenuturgu jätkusuutlikumaks.

Kindlustamine ei ole kindlasti võluvits, kuid üks võimalus tasakaalukama arengu tagamisel.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Katrin Talihärm

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad