Rahandusministeerium tahab maksukorraldust tõhusamaks teha 

Rahandusministeerium saatis ministeeriumidele kooskõlastamiseks ja ettepanekute tegemiseks eelnõu, mille eesmärgiks on muuta maksumenetlus selgemaks ja tõhusamaks ning aidata kaasa võitlusele maksupettustega.

Muudatused puudutavad peamiselt maksuotsuse täitmise peatamist, intresside tasumist, maksuhalduri vaatlustest etteteavitamist ning eelaresti tõhustamise võimalusi, teatas rahandusministeerium.

Maksuotsuse vaidlustamise puhul saab edaspidi maksuotsuse täitmise peatamist algatada ka maksuhaldur ise. Peatamine peab lähtuma avalikest huvidest, näiteks vastuolulise või ebaselge kohtupraktika puhul. Peatamise ajaks lõpetatakse mõlemapoolselt intressiarvestus ning maksuvõla suurust ei avalikustata. 
 
Intresside arvestamisel seatakse eelnõu kohaselt ülempiir, mis hakkab võrduma maksunõude suurusega. Seadusemuudatuse jõustumise hetkeks tekkinud nõuet ületavat intressivõlga ei kustutata, kuid uut intressi enam juurde ei arvestata. Täpsustatakse maksukohuslasele tagastatavate intresside tasumise korda. Õigus intresside saamisele tekib vaid juhul kui maksuotsus kohustas isikut tasuma seaduses ettenähtust suurema maksusumma.
 
Eelnõus seatakse ka maksuvõla tasumise ajatamise maksimaalne aeg – 12 kuud, mis on  optimaalne ajutistest makseraskustest väljatulekuks.
 
Maksumenetluse tõhustamise eesmärgil täpsustatakse maksuhalduri poolt läbiviidavate vaatluste etteteatamise korda. Muudatuse kohaselt ei pea maksu- ja tolliamet ette teavitama sellistest vaatlusest, mille puhul see võib uurimistulemusi mõjutada. Näiteks ehitusplatside, taksode peatuskohtade, vabaõhuürituste, turuplatside vaatlemine, mille puhul etteteatamine ei pruugi anda objektiivset võimalust olukorda hinnata.
 
Eelnõus täiendatakse juba olemasolevaid eelaresti võimalusi eesmärgiga takistada teadlikku maksudest kõrvalehoidmist. Maksuhaldur saab õiguse taotleda kohtult luba maksukohustuslase pangakonto eelarestimiseks. Samuti antakse maksuhaldurile õigus taotleda kohtult võimalust pöörduda kohtutäituri poole, juhul kui teiste täitetoimingute sooritamine ei ole võimalik või tulemuslik.
 
Eelnõu kohaselt saab maksuhaldur õiguse ka vaidemenetluse peatamiseks kui sarnases küsimuses on pooleli kohtumenetlus. Pärast kohtumenetluse tulemuse selgumist saab lahendada vaidluse juba ilma täiendavate kuludeta.
 
Eelnõu ja seletuskirjaga saab tutvuda SIIN.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

Uudised

Tööriistad