Rahandusministeerium tahab maksukorraldust tõhusamaks teha 

Rahandusministeerium saatis ministeeriumidele kooskõlastamiseks ja ettepanekute tegemiseks eelnõu, mille eesmärgiks on muuta maksumenetlus selgemaks ja tõhusamaks ning aidata kaasa võitlusele maksupettustega.

Muudatused puudutavad peamiselt maksuotsuse täitmise peatamist, intresside tasumist, maksuhalduri vaatlustest etteteavitamist ning eelaresti tõhustamise võimalusi, teatas rahandusministeerium.

Maksuotsuse vaidlustamise puhul saab edaspidi maksuotsuse täitmise peatamist algatada ka maksuhaldur ise. Peatamine peab lähtuma avalikest huvidest, näiteks vastuolulise või ebaselge kohtupraktika puhul. Peatamise ajaks lõpetatakse mõlemapoolselt intressiarvestus ning maksuvõla suurust ei avalikustata. 
 
Intresside arvestamisel seatakse eelnõu kohaselt ülempiir, mis hakkab võrduma maksunõude suurusega. Seadusemuudatuse jõustumise hetkeks tekkinud nõuet ületavat intressivõlga ei kustutata, kuid uut intressi enam juurde ei arvestata. Täpsustatakse maksukohuslasele tagastatavate intresside tasumise korda. Õigus intresside saamisele tekib vaid juhul kui maksuotsus kohustas isikut tasuma seaduses ettenähtust suurema maksusumma.
 
Eelnõus seatakse ka maksuvõla tasumise ajatamise maksimaalne aeg – 12 kuud, mis on  optimaalne ajutistest makseraskustest väljatulekuks.
 
Maksumenetluse tõhustamise eesmärgil täpsustatakse maksuhalduri poolt läbiviidavate vaatluste etteteatamise korda. Muudatuse kohaselt ei pea maksu- ja tolliamet ette teavitama sellistest vaatlusest, mille puhul see võib uurimistulemusi mõjutada. Näiteks ehitusplatside, taksode peatuskohtade, vabaõhuürituste, turuplatside vaatlemine, mille puhul etteteatamine ei pruugi anda objektiivset võimalust olukorda hinnata.
 
Eelnõus täiendatakse juba olemasolevaid eelaresti võimalusi eesmärgiga takistada teadlikku maksudest kõrvalehoidmist. Maksuhaldur saab õiguse taotleda kohtult luba maksukohustuslase pangakonto eelarestimiseks. Samuti antakse maksuhaldurile õigus taotleda kohtult võimalust pöörduda kohtutäituri poole, juhul kui teiste täitetoimingute sooritamine ei ole võimalik või tulemuslik.
 
Eelnõu kohaselt saab maksuhaldur õiguse ka vaidemenetluse peatamiseks kui sarnases küsimuses on pooleli kohtumenetlus. Pärast kohtumenetluse tulemuse selgumist saab lahendada vaidluse juba ilma täiendavate kuludeta.
 
Eelnõu ja seletuskirjaga saab tutvuda SIIN.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad