Rahandusministeerium ootab 0,4% hinnatõusu

Sarnaselt Eesti Pangaga ootab rahandusministeerium aasta alguses kerget hinnatõusu.

Statistikaameti andmetel tõusid veebruaris tarbijahinnad jaanuariga võrreldes 0,2 protsenti ning langesid eelmise aasta veebruariga võrreldes 0,1 protsenti. Euroalal ulatus esialgsel hinnangul inflatsioon aastases võrdluses 0,9 protsendini.
 
Kuigi sisenõudluse madalseisu ja tööturu nõrkuse püsides võiks oodata hindade languse süvenemist, annavad viimased andmed põhjust oodata kerge hinnatõusu taastumist aastases võrdluses, teatas rahandusministeerium.

Ministeeriumi teatel on peamiseks hinnatõusu põhjuseks on energiahindade tõus, mis omakorda on tingitud naftatoodete kõrgest hinnatasemest välisturgudel. Teiseks põhjuseks on toiduained - aiasaaduste hinnad on viimastel kuudel tõusnud osalt külma ilma tõttu. Oma mõju on olnud ka erinevatel maksumuudatustel.

Rahandusministeeriumi viimase prognoosi kohaselt jääb hindade tõus 2010. aastal siiski tagasihoidlikuks, ulatudes 0,4 protsendini.
 
Jaanuariga võrreldes olid peamisteks tarbijahinnaindeksi mõjutajateks mootorikütuste, riietuse ja toidukorvi kallinemine. Olulisematest kaubagruppidest võis täheldada odavnemist vaid sideteenuste osas. Riietuse puhul toimusid veebruaris tavapärased arengud, ehk aasta alguse hooajalistele allahindlustele järgnes uue hooaja kaupade müügiletulekuga kerge hinnatõus. Toidukorvi maksumust on lisaks tõusvatele aiasaaduste hindadele mõjutanud leiva- ja lihatooted, kus on hinnalangus jätkumas madalamate kokkuostuhindade tõttu.
 
Olukorras, kus majapidamiste sissetulekud vähenevad, võib lähiajal taastuv inflatsiooniline keskkond vähendada tarbijate kindlustunnet ja ostujõudu, mistõttu sisetarbimine jätkab langust, leiab rahandusministeerium.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad