Ettevõtted teenisid mullu kaks korda vähem kasumit

Esialgsetel andmetel oli ettevõtlussektori kogukasum 2009. aastal 17,2 miljardit krooni, mis oli enam kui kaks korda väiksem kui aasta varem, teatas statistikaamet.

Võrreldes 2008. aastaga vähenes kasum enamikul tegevusaladel, vaid mäetööstuse, energeetika, kinnisvara ja tervishoiu tegevusalad suutsid kasumit kasvatada. Kahjumis olid põllu- ja metsamajandus ning majutus ja toitlustus.

Ettevõtted müüsid 2009. aastal kaupu ja teenuseid 502 miljardi krooni eest, mis oli viiendik vähem kui aasta tagasi. Kuigi enim vähenes müügitulu ehituses ja hariduses, mõjutasid kogu ettevõtluse müügitulu kõige enam hulgi- ja jaekaubanduse ning töötleva tööstuse ettevõtted nende tegevusalade suurema osatähtsuse tõttu kogu ettevõtluse müügitulus. Nende tegevusalade müügitulu vähenes 2008. aastaga võrreldes vastavalt 23% ja neljandiku.
Ettevõtete kulud vähenesid 19%, sealhulgas tööjõukulud 17%.

Ka ettevõtete investeerimisaktiivsus pidurdus. Ettevõtted investeerisid mullu 26,6 miljardit krooni, mis oli neljandik vähem kui aasta varem. Investeeriti peamiselt hoonete ja rajatiste ehitamisse ja rekonstrueerimisse ning masinatesse ja seadmetesse.

Suuremad investeerijad olid energeetika-, töötleva tööstuse ning veonduse ja laonduse ettevõtted, nende kolme tegevusala ettevõtted tegid poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes 2008. aastaga suurenesid investeeringud vaid hoonete ja rajatiste soetamiseks (8%) ning maasse (6%). Teised investeeringud vähenesid.

Kui 2009. aasta I, II ja III kvartalis vähenes ettevõtlussektori müügitulu võrreldes 2008. aasta vastava kvartaliga ligi neljandiku, siis IV kvartalis müügitulu vähenemine aeglustus. Ettevõtted müüsid IV kvartalis kaupu ja teenuseid 125 miljardi krooni eest, mis oli jooksevhindades 15% vähem kui aasta varem samal ajal.

Ettevõtted investeerisid IV kvartalis 6,7 miljardit krooni, mis oli neljandik vähem kui 2008. aasta IV kvartalis.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad