ÄP Käsiraamatute foorum: tasu öösel ja riigipühal tehtud töö eest

Küsimus: Kui töövahetus on 12 tundi (20-08) ja ööajale langeb sellest 2/3, kas siis 1,25kordselt tuleb tasustada ajavahemikus 22-06 valmistatud toodang või terve vahetuse toodang, millest osa on valmistatud ööajal?

Vastus. Öötöö suuremat tasu makstakse siiski vahetuse nende tundide eest, mis langevad kokku TLS § 45 lg 1 kohase ööajaga 22-06. Vahetuse nende tunnide eest, mis ei ole vahemikus 22-06, makstakse tavapärast töötasu. Kui näiteks töötaja tööajast suur osa on öötöö, võib töölepingus selgelt kokku leppida, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest. TLS § 45 lg 1 lubab sellist kokkulepet.

Küsimus: Kas ületundide ajal öösel valmistatud toodang tasutakse lihtsalt 1,5- või 1,25 kordselt ja siis veel 1,5 kordselt?

Vastus: Kui on ületundide rahas hüvitamise kokkulepe töötajaga, tuleb ületundide eest maksta tasu, mis võrdub 1,5kordne tunnitasu. Kui tehakse öötööna, siis tuleb arvestada ka öötöö tasu reeglit - 1,25kordne töötasu. Kui esinevad mõlemad -  nii ületunni- kui öötöö, siis seaduse tekst annab lahenduseks selle, et tunnitasu tuleb arvestada järgmise valemi alusel  - tavatunnitasu*1,5*1,25. Seaduse tekst ei sisalda mitmekordse korrutamise keeldu ega reeglit, et mitme aluse samaaegsel olemasolul makstaks ainult suurema kordsega korrutamisel saadud tasu.

Küsimus: Kas TLS §45 2) tähendab, et ainult riigipühapäeval valmistaud toodangu eest tuleb maksta 2kordset töötasu või ikkagi nii nagu enne - kui osa tööajast langeb riigipühale, tuleb terve vahetus tasustada 2kordselt? (Tootmine vahetustes, mille pikkus on 12 tundi 8-20 ja 20-8)?

Vastus: TLS ei sisalda enam palgaseaduse § 16 lg 2 moodi reeglit. TLS § 45 lg 2 sätestab lihtsalt, et tööandja maksab töö eest 2kordset tasu, kui tööaeg langeb riigipühale. Kuna puudub erireegel vahetuste kohta, peaks arvatavasti tasu arvestama nii, et see osa vahetusest, mis toimub riigipüha päeval, tasustatakse kui tööd riigipühal, ülejäänud osa vahetusest tavalistel alustel.

Vastas: advokaadibüroo Tark & Co

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad