ÄP Käsiraamatute foorum: ettevõtluse alustamise toetuse kajastamine majandusaasta aruandes

Küsimus: Kuidas kajastada saadud ettevõtluse alustamise toetust majandusaasta aruandes? Toetus on saadud põhivara soetamiseks. Kas toetust tuleks märkida ühekorde äritulude all või hoopis lühiajalise kohustuse all?

Vastus: Tegemist on sihtfinantseerimisega, mille kajastamist reguleerib RTJ 12 Valitsusepoolne abi. Nimetatud juhend annab kaks meetodit, kuidas varade sihtfinantseerimist on võimalik kajastada:

(a) Brutomeetod – sihtfinantseerimise abil soetatud vara võetakse bilansis arvele tema soetusmaksumuses; varade soetamise toetuseks saadud sihtfinantseerimise summa kajastatakse bilansis kohustusena kui tulevaste perioodide tulu sihtfinantseerimisest. Soetatud vara amortiseeritakse kulusse ja sihtfinantseerimise kohustus tulusse soetatud vara kasuliku eluea jooksul.

(b) Netomeetod – sihtfinantseerimise abil soetatud vara võetakse bilansis arvele tema soetusmaksumuses, millest on maha arvatud varade soetamise toetuseks saadud sihtfinantseerimise summa. Soetatud vara amortiseeritakse kulusse tema kasuliku eluea jooksul.

Sõltumata sellest, kumba eespool kirjeldatud meetoditest ettevõte valib, tuleb rahavoogude aruandes kajastada eraldi nii põhivara soetamisega seotud väljamakseid kui sihtfinantseerimisega seotud laekumisi. Sihtfinantseerimisega seonduvad tulud ja kulud kajastatakse kasumiaruandes kirjete «Muud äritulud / muud ärikulud» koosseisus või vastaval eraldi kirjel.

Sihtfinantseerimise ja muu valitsusepoolse abi kohta avalikustatakse aastaaruandes järgmine informatsioon:

(a) sihtfinantseerimise kajastamisel rakendatav arvestuspõhimõte (bruto- või netomeetod);

(b) aruandeperioodil saadud varade ja tegevuskulude sihtfinantseerimise summad toetuste andjate lõikes (sh sihtfinantseerimisest saadud kasu soodusintressiga laenudelt);

(c) sihtfinantseerimisega seonduvad tingimuslikud kohustused;

(d) aruandeperioodil tagastatud või tagastamisele kuuluvad sihtfinantseerimise summad;

(e) muu aruandeperioodil saadud valitsusepoolse abi, mis ei vasta sihtfinantseerimise definitsioonile, kirjeldus (nt saadud valitsusepoolsed garantiid).

 Riigiraamatupidamiskohustuslased peavad lähtuvalt Üldeeskirja § 27-st sihtfinantseeritava põhivara kajastamisel kasutama brutomeetodit.

Vastas BDO Eesti

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

31. august 2018

Uudised

Tööriistad