KPMG uuring: masust aitavad välja uued turud ja kliendid

Kesk- ja Ida-Euroopa tööstusettevõtted usuvad, et majandussurutisest aitab neil kiiremini üle saada uute turgude ja klientide võitmine, leiab KPMG uuring.

Uuring näitas, et piirkonna tööstusettevõtete käekäik on olnud suhteliselt hea. Kuigi praegu on tunda teatud ebakindlust, on vastanud ettevõtted üldiselt optimistlikud, oodates kolmel järgneval aastal kasumi ning turuosa kasvu, seda siiski mitte väga suurte marginaalidega, teatas KPMG.

Küsitletud tootmisettevõtete keskmine käibekasv oli 2008. aastal 15 protsenti ning tootlikkuse kasv 10%, Eesti puhul vastavalt ligi 10% ja 15%. Töökohti tekkis juurde Rumeenia ja natuke ka Loode-Venemaa ettevõtetes, kuid eriti Eesti kui ka teised Balti riigid hakkasid töötajate arvu vähendama.

Kui 2005. aastal teatas samalaadses uuringus vaid viis protsenti ettevõtetest eelnenud majandusaasta kahjumist, siis seekordne näitaja ulatus enam kui 20%ni. Varasemaga võrreldes on ka tootlikkuses toimunud märgatavad muutused, sest praegu teenivad ettevõtted töötaja kohta aastas 168 000 eurot võrreldes 145 000 euroga 2005. aastal – kasv 16%.

KPMG Baltics ASi strateegianõustaja Jüri Sakkeusi sõnul jääb kriisi ilmingute taandumisel üles küsimus ettevõtete edasisest kasvust.

"Uuring näitas, et ettevõtted tegelevad rohkem finantstulemuste parandamisega läbi kulude kokkuhoiu, kui et strateegilise ja organisatsioonilise arenguga. Kesk- ja Ida-Euroopas ei ole see üllatav, kuna seni on piirkonna ettevõtted keskendunud peamiselt müügitulude kasvatamisele turuosa suurendamise nimel, kui et kuluefektiivsusele ja kasumlikule kasvule," rääkis ta.

KPMG teatel võib üllatuslikuks pidada asjaolu, et küsitlusele vastanud tootmisettevõtted ei pea oluliseks organisatsiooni restruktureerimist. Paistab ka, et nad rakendavad tagasihoidlikult tulemusi parandavaid juhtimismeetodeid nagu näiteks Lean Management või Six Sigma.

"Meie järeldus on, et praegu on aeg järelemõtlemiseks ning Kesk- ja Ida-Euroopa tootmisettevõtted peaksid lisaks kuluefektiivsuse parandamisele pöörama rohkem tähelepanu strateegilistele küsimustele, nagu koht väärtusahelas, ärimudeli innovatsioon või uus väärtuspakkumine," märkis Sakkeus.

Uuringu viis KPMG läbi aprillist septembrini 2009, sellele vastas üle saja ettevõtte kümnest riigist Kesk- ja Ida Euroopas, Baltimaades ja Loode-Venemaal.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad