Raamatupidaja.ee lugejad: e-aruandluse portaal vajanuks testperioodi

Äriregistri ettevõtjaportaali aruandluskeskkond majandusaasta aruannete digitaalseks esitamiseks oleks vajanud eelnevat testperioodi, leiavad raamatupidaja.ee lugejad.

54% raamatupidaja.ee küsitlustele vastanutest leidsid, et enne e-aruandluse kohustuslikuna kehtestamist oleks sellele pidanud eelnema testperiood.

Viiendik märkis, et kuigi uues keskkonnas on vigu, siis oluliselt see aruande koostamisel ja esitamisel siiski ei häiri.

11% küsitlusel osalenutest peab süsteemi andmete sisestamist aga liiga keeruliseks ja töömahukaks ning 8% pole e-aruandluse keskkonnaga üldse rahul.

Vaid 7% vastanutest arvas, et Äriregistri ettevõtjaportaali aruandluskeskkond töötab suurepäraselt.

Urmas Volens, advokaadibüroo Sorainen nõunik ja Karl J. Paadam, advokaadibüroo Sorainen advokaat märkisid Soraineni õigusblogis, et kuigi neile ettevõtjatele, kellel puudub ligipääs aruandluskeskkonda, on jäetud võimalus veel sel aastal aruanne notari kaudu esitada, hinnatakse ülemineku kohustuslikkust üldiselt liiga järsuks.

Arvestades uue aruandlussüsteemi omapära oleks Soraineni arvates olnud iseenesest mõistetav, et kõrgendatud digitaalnõuete sisseviimine toimuks laiemapõhjalise teavituskampaania kaudu või vähemalt interaktiivsete süsteemitutvustuste ning videote abil.

Kuivõrd muudatus puudutab tuhandeid ettevõtteid, ei piisa advokaatide hinnangul üksnes äriregistri internetikeskkonnas toodud selgitustest.

PKF Estonia vannutatud audiitor Rein Ruusalu sõnul on elektrooniline aruandlus iseenesest igati mõistlik asi, kuid see peab ka korrektselt toimima, paraku on süsteemil mitmeid vigu ja puudusi ning hea asi on kiirustamisega ära rikutud.

„Kummaline on, et testversioon, mille puudustest ka süsteemi loojad on teadlikud, on tänasel päeval kohustuslikuna kehtestatud. Maailm ei oleks kokku kukkunud, kui süsteemi kohustuslikkus oleks edasi lükatud kasvõi poole aasta võrra,” kirjutab Ruusalu.

Online-intervjuus , kus oli teemaks 2009. aasta aruande koostamine ja esitamine, kurjustas üks raamatupidaja.ee lugeja, et 100 000 Eesti firmajuhti ei peaks osalema eksperimendis.

"Arvan, et olukorras, kus alles testitakse ja stabiliseeritakse uudset lahendust, ei saa selle kasutamine veel olla kõigile kohustuslik. Alahindamata süsteemi loojate pingutusi märgin, et ka aruande täitjate jaoks ei tohiks segadused seoses uuele süsteemile üleminekuga olla ebaproportsionaalselt suured. Teen ettepaneku kaaluda selle innovaatilise lahenduse kõigile kohustusliku rakendamise aasta võrra edasi lükkamist, kuni kõik lastehaigused on likvideeritud. Las olla siis kogu aasta 2010 stabiliseerimisperioodiks."

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

Uudised

Tööriistad